W Polsce coś drgnęło w DAB+

Cyfryzacja emisji radiowej w Polsce idzie opornie z uwagi na ceny odbiorników cyfrowych i dotyczy na razie tylko Polskiego Radia. Rozpoczęło ono wprawdzie taką emisję w 2013 roku, ale trzy lata później wstrzymało dalsze prace. Dlatego tym bardziej odnotować należy inicjatywę firmy BCAST, która ruszyła z testami radia cyfrowego DAB+ w Warszawie i planuje uruchomienie nadawania w kolejnych miastach.

Posłuchaj
00:00

BCAST to alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, działający od 2013 roku. Firma ma rozwiązanie, które umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi Radio-as-a-Service. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w drogi sprzęt do emisji. Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują aplikację do tworzenia i zarządzania treścią. Wszystkie aspekty techniczne znajdują się po stronie BCAST i jej partnerów.

Innowacyjność tego rozwiązania doceniła Unia Europejska, dzięki czemu DABCAST (jako jeden z niewielu projektów w Polsce) pozyskał na swoją realizację duże dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II. Firma niedawno przygotowała infrastrukturę i uzyskała niezbędne zgody na uruchomienie eksperymentalnej emisji radia cyfrowego w Warszawie. Testowy multipleks w stolicy ruszył pod koniec sierpnia tego roku. Nadawanie prowadzone jest na kanale 10A (209,936 MHz) z dwóch anten umiejscowionych na dachu hotelu Marriott, z mocą 1 kW ERP. W końcu roku BCAST chce uruchomić emisję testową DAB+ w Gdańsku i we Wrocławiu.

Powiązane treści
Emitel rozbudował sieć nadajników DAB+
Uruchomienie nadajnika DAB+ we Wrocławiu
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Druga generacja satelitów GNSS Galileo jest rozwijana z pełną prędkością
Technika
Automatyka przemysłowa i budynkowa na dwóch przewodach
Gospodarka
Arrow Electronics polskim dystrybutorem rozwiązań Cohesity w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania danymi

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów