W Polsce coś drgnęło w DAB+

| Gospodarka Komunikacja

Cyfryzacja emisji radiowej w Polsce idzie opornie z uwagi na ceny odbiorników cyfrowych i dotyczy na razie tylko Polskiego Radia. Rozpoczęło ono wprawdzie taką emisję w 2013 roku, ale trzy lata później wstrzymało dalsze prace. Dlatego tym bardziej odnotować należy inicjatywę firmy BCAST, która ruszyła z testami radia cyfrowego DAB+ w Warszawie i planuje uruchomienie nadawania w kolejnych miastach.

W Polsce coś drgnęło w DAB+

BCAST to alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, działający od 2013 roku. Firma ma rozwiązanie, które umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi Radio-as-a-Service. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w drogi sprzęt do emisji. Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują aplikację do tworzenia i zarządzania treścią. Wszystkie aspekty techniczne znajdują się po stronie BCAST i jej partnerów.

Innowacyjność tego rozwiązania doceniła Unia Europejska, dzięki czemu DABCAST (jako jeden z niewielu projektów w Polsce) pozyskał na swoją realizację duże dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II. Firma niedawno przygotowała infrastrukturę i uzyskała niezbędne zgody na uruchomienie eksperymentalnej emisji radia cyfrowego w Warszawie. Testowy multipleks w stolicy ruszył pod koniec sierpnia tego roku. Nadawanie prowadzone jest na kanale 10A (209,936 MHz) z dwóch anten umiejscowionych na dachu hotelu Marriott, z mocą 1 kW ERP. W końcu roku BCAST chce uruchomić emisję testową DAB+ w Gdańsku i we Wrocławiu.