Polskie ogniwa perowskitowe na biurowcu Skanska w Warszawie

| Gospodarka Optoelektronika

Firma Skanska rozpoczęła w Warszawie testy panelu perowskitowego dostarczonego przez spółkę Saule Technologies, mające na celu opracowanie najlepszych metod integracji takich paneli z fasadą budynku. Umieszczony na biurowcu Spark panel testowy ma rozmiary 1,3 na 0,9 m i składa się z 52 modułów fotowoltaicznych. Według planów współpracujących firm, produkt wykorzystywany w ramach fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami, który ma służyć obniżeniu kosztów zużywanej przez nie energii, będzie gotowy do komercjalizacji w 2021 roku.

Polskie ogniwa perowskitowe na biurowcu Skanska w Warszawie

Zgodnie umową Skanska ma wyłączne prawo do wykorzystywania opracowanych przez Saule Technologies rozwiązań fotowoltaicznych w projektach budowlanych i deweloperskich - w tym na fasadach budynków i na ekranach dźwiękoszczelnych - na rynkach Europy i Stanów Zjednoczonych.

Komercyjna wersja perowskitowego panelu pokrywać ma zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin, lub na przykład przez cały dzień zasilać jeden komputer.

Perowskitowe ogniwa zachowują wysoką wydajność w zakresie wytwarzania energii, nawet gdy promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem, co oznacza, że nie muszą być instalowane jedynie na dachu. Fotowoltaiczne moduły perowskitowe mogą być elastyczne, lekkie i bardzo cienkie, a także półprzejrzyste. Między innymi dzięki instalacjom perowskitowym Skanska chce osiągnąć samowystarczalność energetyczną budynków. Firma Saule Technologies zamierza uruchomić pilotażową fabrykę dużych modułów perowskitowych przeznaczonych do integracji z szybami fasadowymi budynków już pod koniec 2019 roku.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również