wersja mobilna
Online: 642 Wtorek, 2018.03.20

Biznes

Solliance ma gotowe do produkcji seryjnej ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6%

czwartek, 16 marca 2017 10:45

Rekord sprawności laboratoryjnie wykonanego ogniwa perowskitowego wynosi 22,1%. Jest to wartość zbliżona do uzyskiwanej w najlepszych powszechnie produkowanych ogniwach krystalicznych. Naukowcy biorący udział w europejskim projekcie Solliance wytworzyli ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6% i zapewniają, że proces w którym powstało jest gotowy do wdrożenia na skalę masową. Pilotażową linię produkcyjną R2R (roll-to-roll) wykonano we współpracy z firmami VDL ETG, Smit Thermal Solutions oraz Bosch-Rexroth.

Ogniwa perowskitowe opracowane przez Solliance powstają na folii o szerokości 30 cm z liniową prędkością 5 metrów na minutę. Proces produkcji przebiega w relatywnie niskiej temperaturze poniżej 120°C. Dzięki małej wadze i częściowej transparentności mają być one dobrym materiałem dla fotowoltaiki integrowanej z budynkami.

W ramach Solliance współpracuje około 250 naukowców z czołowych europejskich instytutów badawczych. Partnerami są firmy Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic. W ubiegłym roku Solliance opracowało perowskitowy moduł o powierzchni 168 cm², składający się z 25 ogniw o sprawności 10%. Ronn Andriessen z Solliance zapewnia, że możliwe jest opracowanie perowskitowych modułów fotowoltaicznych o sprawności przekraczającej 15%.

źródło: gramwzielone.pl

 


World News 24h

wtorek, 20 marca 2018 20:12

Nimbus Data, a pioneer in flash memory solutions, announced the ExaDrive DC100, the largest capacity (100 terabytes) solid state drive ever produced. Featuring more than 3x the capacity of the closest competitor, the ExaDrive DC100 also draws 85% less power per terabyte. These innovations reduce total cost of ownership per terabyte by 42% compared to competing enterprise SSDs, helping accelerate flash memory adoption in both cloud infrastructure and edge computing.

więcej na: nimbusdata.com