Solliance ma gotowe do produkcji seryjnej ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6%

| Gospodarka Artykuły

Rekord sprawności laboratoryjnie wykonanego ogniwa perowskitowego wynosi 22,1%. Jest to wartość zbliżona do uzyskiwanej w najlepszych powszechnie produkowanych ogniwach krystalicznych. Naukowcy biorący udział w europejskim projekcie Solliance wytworzyli ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6% i zapewniają, że proces w którym powstało jest gotowy do wdrożenia na skalę masową. Pilotażową linię produkcyjną R2R (roll-to-roll) wykonano we współpracy z firmami VDL ETG, Smit Thermal Solutions oraz Bosch-Rexroth.

Solliance ma gotowe do produkcji seryjnej ogniwo perowskitowe o sprawności 12,6%

Ogniwa perowskitowe opracowane przez Solliance powstają na folii o szerokości 30 cm z liniową prędkością 5 metrów na minutę. Proces produkcji przebiega w relatywnie niskiej temperaturze poniżej 120°C. Dzięki małej wadze i częściowej transparentności mają być one dobrym materiałem dla fotowoltaiki integrowanej z budynkami.

W ramach Solliance współpracuje około 250 naukowców z czołowych europejskich instytutów badawczych. Partnerami są firmy Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic. W ubiegłym roku Solliance opracowało perowskitowy moduł o powierzchni 168 cm², składający się z 25 ogniw o sprawności 10%. Ronn Andriessen z Solliance zapewnia, że możliwe jest opracowanie perowskitowych modułów fotowoltaicznych o sprawności przekraczającej 15%.

źródło: gramwzielone.pl