Producenci półprzewodników dużej mocy nadal tracą

Infineon pozostał czołowym dostawcą półprzewodników dużej mocy (Power Semiconductors) w 2008 r., jak wynika z danych sporządzonych przez IMS Research. Firma nie tylko nie ustępuje z pozycji lidera już szósty rok z rzędu, ale jednocześnie zwiększyła swoje udziały w rynku do 10,2%.

Posłuchaj
00:00

Łącznie, globalne obroty układów tego typu, zarówno dyskretnych jak i modułowe (module), wyniosły w ubiegłym roku 13,9 mld dolarów, czyli zaledwie o 7% więcej niż w 2007 r. Tak niskie tempo wzrostu jest w głównej mierze wynikiem spadków w IV kw. W bieżącym nie uda się utrzymać tendencji wzrostowej, a rynek skurczy się ostatecznie o 22%, jak prognozują analitycy. Producenci elementów dyskretnych będą szczególnie dotknięci kryzysem, a łączne obroty na tym polu spadną do zaledwie 2,5 mld dolarów.

Jak większość segmentów rynku półprzewodników, rynek ten odnotował największe straty w pierwszej połowie roku, natomiast w pozostałych miesiącach koniunktura stopniowo zaczęła się umacniać. Według IMS Research, branża powróci na ścieżkę wzrostu już w przyszłym roku, kiedy to można spodziewać się wzrostu obrotów o 7%.

Powiązane treści
Mikrokontrolery i oprogramowanie narzędziowe. Przegląd dostawców
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
RS przejmuje Distrelec - powstaje nowy potentat dystrybucji przemysłowej
Komponenty
Generatywna sztuczna inteligencja zmienia globalny rynek procesorów
Aktualności
Samsung otwiera w Warszawie największe centrum biznesowe w Europie
Aktualności
Samsung i OpenAI nawiązują strategiczne partnerstwo na rzecz rozwoju globalnej infrastruktury AI
Produkcja elektroniki
Powstaje gigant wart 4,4 mld dolarów - czwarty co do wielkości dostawca sprzętu do produkcji płytek półprzewodnikowych w USA
Optoelektronika
Smartwatche napędzają rozwój wyświetlaczy Micro LED
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Wrzesień 2025
Magazyn
Sierpień 2025
Magazyn
Lipiec 2025

Najczęstsze błędy przy projektowaniu elektroniki i jak ich uniknąć

W elektronice „tanio” bardzo często znaczy „drogo” – szczególnie wtedy, gdy oszczędza się na staranności projektu. Brak precyzyjnych wymagań, komponent wycofany z produkcji czy źle poprowadzona masa mogą sprawić, że cały produkt utknie na etapie montażu SMT/THT albo testów funkcjonalnych. Konsekwencje są zawsze te same: opóźnienia i dodatkowe koszty. Dlatego warto znać najczęstsze błędy, które pojawiają się w projektach elektroniki – i wiedzieć, jak im zapobiegać.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów