Do 2023 roku rynek zasilaczy UPS osiągnie 10 mld dolarów

| Gospodarka Zasilanie

Według amerykańskiej spółki IHS Markit, globalny rynek urządzeń UPS po odnotowanym w 2018 roku wzroście o 6,1%, prowadzącym do wartości 8,2 mld dolarów – do 2023 roku osiągnie wartość ponad 10 mld dolarów. W zeszłym roku dostawcy usług chmurowych i kolokacyjnych wdrażali UPS-y w rekordowym tempie, co przyczyniło się do niemal dwucyfrowego wzrostu rynku w stosunku do roku 2017. Modernizacje korporacyjnych centrów danych i wdrożenia zasilaczy UPS w prostszych instalacjach przemysłowych przyczyniły się do wzrostu w segmencie rządowym, produkcyjnym, transportowym i edukacyjnym.

Do 2023 roku rynek zasilaczy UPS osiągnie 10 mld dolarów

Reprezentujący IHS Lucas Beran twierdzi, że 2018 rok był jednym z najlepszych okresów dla rynku UPS od prawie dekady. Dodał również, że ten trend wzrostu dalej się utrzymywał w pierwszej połowie roku bieżącego. Amerykańska spółka zauważyła ważne zmiany zachodzące na rynku tych urządzeń - stopniowe wypieranie tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych na rzecz baterii litowo-jonowych.

Dostawcy zasilaczy UPS pod koniec 2016 roku zaczęli oferować swoje produkty wyposażone akumulatory Li-Ion, a 2018 rok był przełomowy pod względem ich zastosowania w ośrodkach przetwarzania danych.

 
Światowy rynek zasilaczy UPS (w mld dolarów)

W 2019 roku trend wyposażania zasilaczy UPS w baterie litowe przyspiesza, obejmując użytkowników korporacyjnych. Stosowane systemy zapasowego zasilania oferują moc z zakresu od 100 do 500 kVA, a te instalowane w szafach typu rack – około 10 kVA. Wykorzystanie akumulatorów Li-Ion w urządzeniach UPS rośnie również w Azji, a w mniejszym stopniu postępuje w Europie i Afryce.

W 2018 roku przychody z zasilaczy jednofazowych wzrosły o 4% w porównaniu do roku 2017, a przychody z zasilaczy trójfazowych wzrosły o 7,8%. Azja była w roku ubiegłym najszybciej rozwijającym się rynkiem urządzeń UPS, osiągając roczny wzrost na poziomie 9,2% . W regionie EMEA (Europe, the Middle East and Africa) rynek wzrósł o 5,2%, a w Ameryce o 3,4%.

źródło: Electronics Weekly