Akumulatory litowe stają się popularnym wyborem dla systemów UPS w centrach danych

| Gospodarka Artykuły

Oczekuje się, że w 2018 r. zapotrzebowanie centrów danych na baterie litowe używane w ich systemach zasilania awaryjnego (UPS) gwałtownie wzrośnie. Przyczynią się do tego firmy technologiczne, między innymi Google, Amazon, Microsoft, Facebook i Hewlett-Packard Enterprise, które gotowe są do przyjęcia pokrewnych rozwiązań w swoich systemach serwerowych. Według źródeł powiązanych z łańcuchem dostaw, największe korzyści z dynamicznego wzrostu popytu na swoje produkty odniosą producenci baterii litowych z Tajwanu, w tym Simplo Techology oraz DynaPack International Technology.

Akumulatory litowe stają się popularnym wyborem dla systemów UPS w centrach danych

Te dwie firmy dostarczają moduły bateryjne lokalnym producentom systemów UPS, w tym Delta Electronics, Lite-On Technology i AcBel Polytech.

Systemy UPS są niezbędne do zapewnienia stabilnej pracy centrów danych. Według źródeł, operatorzy takich centrów rozpoczęli próbne korzystanie z systemów UPS obsługiwanych przez baterie litowe, zastępując akumulatory kwasowo-ołowiowych, odkąd tajwańska firma Quanta Computer udostępniła w 2014 roku całkowicie nowy bateryjny system podtrzymywania (BBS - Battery Backup System) z czterema zestawami baterii litowych.

Branżowi eksperci twierdzili, że systemy UPS w centrach danych zawierały akumulatory kwasowo-ołowiowe głównie dlatego, że są one znacznie tańsze niż litowe. Teraz coraz więcej operatorów centrów danych korzysta z systemów zasilanych bateriami litowymi, ponieważ takie akumulatory mogą funkcjonować dłużej, osiągając jednocześnie wyższą wydajność niż ołowiowe.

Ponadto proces produkcji baterii litowych jest bardziej przyjazny dla środowiska niż ma to miejsce w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Baterie litowe mają też  znacznie mniejsze rozmiary, co pozwala na instalowanie serwerów na mniejszej przestrzeni.

źródło: DigiTimes

Zobacz również