Dostawy samochodowych paneli CID spadną w tym roku o 10%

| Gospodarka Optoelektronika

Digitimes Research szacuje, że globalne dostawy samochodowych paneli CID (central information display) spadną w tym roku do 80 mln sztuk, czyli o 9,9% w porównaniu do roku ubiegłego. Spadek ten jest spowodowany słabnącym popytem na samochody w związku z pandemią i wysokim wskaźnikiem nasycenia rynku w krajach rozwiniętych. Jeszcze w tym roku spadek ten pogłębi się do poziomu 66,8 mln sztuk, czyli do 14,2%, jeśli wyłączyć panele kierowane na rynek wtórny.

Dostawy samochodowych paneli CID spadną w tym roku o 10%

Podczas gdy w 2019 roku globalne dostawy paneli CID spadły o 5,8%, na co głównie miał wpływ konflikt handlowy między USA a Chinami, liczba wysyłek nadal będzie się kurczyć z powodu zakłóceń łańcucha dostaw, zmuszając niektóre koncerny motoryzacyjne do zawieszenia produkcji i ograniczenia popytu konsumentów. Działalność produkcyjna w Chinach stopniowo jest wznawiana, a panele CID stały się niemal standardem dla nowych modeli samochodów. Kluczowe znaczenie dla stabilizacji sprzedaży paneli CID będzie mieć popyt, który ma wracać do normy dzięki złagodzeniu ograniczeń w wielu krajach.

Panele CID o rozmiarach od 7 do 8 cali pozostaną głównym trendem w 2020 roku, a odsetek większych niż 9 cali będzie stopniowo wzrastał. Stosunek średniej wielkości paneli CID do łącznej liczby przesyłek w tym roku spadnie do 66,4%, natomiast dla przekraczających 9 cali wzrośnie do 18,6%.

źródło: Digitimes

Zobacz również