DevAlert - interesująca koncepcja zwalczania błędów w oprogramowaniu

Błędy w oprogramowaniu, zwane potocznie bugami, są codziennością dla każdego programisty. W trakcie pracy nad programem można napotkać ich średnio 50 na tysiąc linijek kodu zanim oprogramowanie będzie w pełni funkcjonalne (wg Steve McConnell - Code Complete). Prawdziwym problemem są dopiero błędy odkryte już po wypuszczeniu produktu na rynek. Nie tylko psują one wizerunek firmy - nikt przecież nie chce kupować wadliwego oprogramowania - ale narażają również na dodatkowe koszty związane z akcją serwisową.

Posłuchaj
00:00

Koszty mogą wzrosnąć, jeśli bug nie zostanie wykryty dostatecznie szybko - błędy mają tendencję do szybkiego namnażania się - każdy niewłaściwie działający komponent może spowodować usterki w pracy pozostałych. Programiści korzystają z wielu sposobów wyszukiwania błędów i ich poprawiania. Jedno z ciekawszych rozwiązań w tej kwestii zaproponowała firma Percepio wypuszczając na rynek nowy produkt - DevAlert.

Jak działa DevAlert?

DevAlert to oparte na chmurze obliczeniowej rozwiązanie informujące programistę na bieżąco o wykrytych błędach w oprogramowaniu urządzenia. Całość składa się z 3 współpracujących ze sobą elementów. Pierwszym z nich jest firmware zainstalowany bezpośrednio w monitorowanym urządzeniu. W przypadku wykrycia anomalii bądź zakłócenia, podczas pracy urządzenia wysyła on informacje o błędzie do drugiego elementu - chmury obliczeniowej Amazon AWS IoT Core. Otrzymane w ten sposób informacje są analizowane przez system klasyfikacyjny. Jeśli anomalia zostanie zakwalifikowana jako bug, developer otrzymuje na bieżąco powiadomienie wraz z opisem błędu. W przypadku, w którym ten sam błąd wystąpi na wielu monitorowanych urządzeniach jednocześnie, powiadomienie wysyłane jest tylko raz. Ostatnim elementem DevAlertu jest graficzny interfejs diagnostyczny Tracealyzer, pozwalający twórcom na szybkie zwizualizowanie i naprawienie usterki.

 
Schemat organizacyjny rozwiązania DevAlert
 
Okno programu Traceanalyzer

Dzięki decentralizacji systemu na trzy części DevAlert może znaleźć swoje zastosowanie w systemach IoT w których inne, podobne, rozwiązania nie byłyby możliwe ze względu na zbyt ograniczoną pamięć. Wykorzystanie narzędzia firmy Percepio nie wymaga również istotnych zmian w kodzie - odwołanie się do API DevAlertu może odbywać się razem z istniejącymi już w kodzie procedurami obsługi błędów. Obecnie DevAlert wspiera wszystkie rozwiązania IoT oparte na mikrokontrolerach STM32 i systemach operacyjnych czasu rzeczywistego FreeRTOS i ThreadX. Developerzy planują w przyszłości rozszerzenie funkcjonalności również na inne systemy. (PM)

Powiązane treści
Oprogramowanie w aplikacjach IoT – coraz bardziej istotne
Splunk kupuje za miliard dolarów SignalFx - firmę zajmującą się oprogramowaniem chmurowym
Jak zapobiegać błędom i wydłużyć żywotność, czyli pamięci fail-safe
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów