Eutelsat za 550 mln dolarów przejmie część udziałów w OneWeb

| Gospodarka Komunikacja

Eutelsat Communications, paryski operator satelitarny, przejmie za 550 mln dolarów 24% udziałów w konstelacji satelitów OneWeb należącej do rządu Wielkiej Brytanii, Softbanku i Bharti Global. W lipcu ubiegłego roku rząd brytyjski i Bharti kupili upadające przedsięwzięcie OneWeb za 1 mld dolarów. Bharti i Wielka Brytania zapłacili po 500 mln dolarów, a każdy z nich przejął 42% udziałów. Pozostałe 12% otrzymał Softbank, który przed upadkiem podmiotu zainwestował 1 mld dolarów.

Eutelsat za 550 mln dolarów przejmie część udziałów w OneWeb

Obecnie OneWeb zebrał 1,9 mld dolarów, co odpowiada za 80% kwoty potrzebnej do ukończenia planów startowych, które dotyczą 648 satelitów. Aktualnie na orbicie znajdują się 182 takie jednostki. Trzy lata po uruchomieniu konstelacji OneWeb spodziewa się rocznych przychodów w wysokości około 1 mld dolarów.

- Jako otwarta międzynarodowa firma, aktywnie działamy w zakresie dostarczania usług dla rządów, przedsiębiorstw i społeczności. OneWeb dzięki swoim rozwiązaniom ma szansę zająć ugruntowaną pozycję w łączności szerokopasmowej LEO - powiedział Sunil Bharti Mittal, założyciel i prezes Bharti Enterprises

źródło: Electronics Weekly