Rośnie europejski sektor wykorzystania danych satelitarnych

| Gospodarka Aktualności

Europejski rynek firm związanych z wykorzystaniem danych z obserwacji Ziemi dynamicznie się rozwija, a jego przychody rosną rocznie o blisko 10%. EARSC, czyli Europejski Związek Firm Teledetekcyjnych, opublikował raport dotyczący kondycji europejskich firm związanych z wykorzystaniem danych satelitarnych. Z opracowania wynika znaczący wzrost zatrudnienia w sektorze. Według badania, liczba pracowników w 2019 roku wzrosła, w porównaniu do roku poprzedniego, aż o 17%.

Rośnie europejski sektor wykorzystania danych satelitarnych

- Nowa propozycja budżetowa Komisji Europejskiej dla unijnego programu kosmicznego to 16 mld euro, z czego 5,8 mld euro ma trafić do programu Copernicus. ESA w najbliższych 5 latach ma zamiar przeznaczyć aż 2,5 mld euro na samą obserwację Ziemi - mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro i jednocześnie dyrektor w EARSC.

Według raportu EARSC, zdecydowanie największe zapotrzebowanie na dane z obserwacji Ziemi dotyczy usług związanych z monitoringiem obszarów lądowych, ale także z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym, bezpieczeństwem, obserwacją środowiska morskiego oraz zarządzaniem kryzysowym.

Rosnąca wartość sektora obrazowania satelitarnego

Przychody w tym sektorze w 2019 roku zostały oszacowane na 1,37 mld euro, czyli blisko 10% więcej niż w roku poprzednim. To spory skok, za którym stoi nie tylko rozwój technologii, ale także dynamiczny wzrost liczby firm w tym sektorze.

Od kilku lat systematycznie rośnie liczba europejskich firm, które zajmują się wykorzystaniem danych z obserwacji Ziemi. Gdy w roku 2000 powołano w sumie 11 takich spółek, od 2015 roku średnio rocznie powstaje ich już ok. 40. Najwięcej firm pochodzi z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji. W zestawieniu pod względem liczby zatrudnionych podium zajmują te same trzy kraje. Co ciekawe, Polska znajduje się tutaj na dość wysokiej, 6 pozycji.

Jednym ze źródeł dostępu do zdjęć satelitarnych, z którego korzystają europejskie firmy, są DIAS-y - Data and Information Access Services - platformy działające w ramach programu Copernicus. Jak wynika z raportu EARSC, już około 30% europejskich spółek korzysta z danych satelitarnych dostępnych właśnie na platformach DIAS. Warto podkreślić, że CloudFerro zbudowało i świadczy usługi chmury obliczeniowej dla dwóch z pięciu platform DIAS: CREODIAS i WEkEO.

Pilnie potrzeba specjalistów

Sektor dynamicznie się rozwija, co powoduje wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę. Na rynku potrzebni są nie tylko specjaliści od teledetekcji, ale także programiści, specjaliści od Big Data, sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego.

Aż 4 na 5 badanych firm deklaruje, że ma problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na rynku pracy. Jednym z pomysłów, jak ten problem rozwiązać, jest ścisła współpraca sektora prywatnych firm z uczelniami wyższymi i ośrodkami naukowymi, która może pomóc w wypracowaniu właściwych rozwiązań. Co ciekawe, ogromna większość firm tego sektora, to mikro i małe przedsiębiorstwa, przy czym 93% z nich zatrudnia do 50 pracowników, a w 70% pracuje poniżej 10 osób. Około 60% pracowników sektora pracuje w firmach, które funkcjonują na rynku od 4-5 lat. Ogromny potencjał rynku, a także spore wsparcie ze strony europejskich instytucji zapowiedziane na najbliższe lata dają mocne podstawy, by spodziewać się kolejnych lat wzrostu.

źródło: CloudFerro