UE zainwestuje w rozwój chipów

Unia Europejska chce zwiększyć swoje udziały w światowym przemyśle półprzewodników, wykorzystując m.in. fundusze odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 i ustanawiając wspólną inicjatywę dla europejskich producentów chipów. Takie państwa, jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Włochy, Malta, Holandia, Portugalia i Słowenia zapowiedziały współpracę i wspólne inwestycje w obszarze projektowania oraz produkcji procesorów i układów scalonych, by uniezależnić się od dostaw technologii ze Stanów Zjednoczonych i Azji oraz zwiększyć konkurencyjność UE.

Posłuchaj
00:00

Grupa planuje m.in. współpracę z prywatnymi koncernami technologicznymi w zakresie prowadzenia badań, wzmożenia inwestycji w projektowanie i produkcję procesorów małej mocy oraz współfinansowania działań. Wysiłki skoncentrują się na półprzewodnikach do zastosowań w sztucznej inteligencji, pojazdach autonomicznych, centrach danych i superkomputerach.

Wydatki sektora półprzewodników na badania i rozwój, liczone jako procent przychodów, należą do najwyższych wśród wszystkich branż i wynoszą zwykle od 15 do 20%. Z powodu tych stosunkowo wysokich nakładów na B+R, w branży chipów dominuje konsolidacja. Coraz wyraźniej widać wpływ m.in. sytuacji geopolitycznej, w związku z czym główne regiony wzmacniają swoje lokalne firmy półprzewodnikowe, aby uniknąć zbyt dużej zależności od importu.

Obecnie Europa ma mocną pozycję w pewnych obszarach sektora półprzewodników, m.in. jeśli chodzi o elektronikę mocy, układy w.cz., inteligentne sensory do zastosowań w embedded AI, mikrokontrolery, technologie niskiej mocy, bezpieczeństwa czy sprzęt do produkcji chipów. Europejscy producenci chipów dobrze radzą sobie też w obszarach systemów wbudowanych dla przemysłu motoryzacyjnego czy produkcji przemysłowej. Stary Kontynent ma również sporo do powiedzenia w zakresie sieci komórkowych, w tym wdrażanej obecnie sieci 5G oraz technologii nowej generacji - 6G. Jednak udział UE w światowym rynku półprzewodników - o wartości 440 mln euro - to około 10%. Europa jest w coraz większym stopniu zależna od chipów produkowanych w innych regionach świata - zwłaszcza komponentów do zastosowań w komunikacji i przetwarzaniu danych, w tym procesorów.

Powiązane treści
Infineon rozszerza działalność franczyzową na rynek europejski
Polska będzie centrum produkcji akumulatorów w Europie
Huawei wykluczony z europejskich przedsięwzięć telekomunikacyjnych
Rośnie europejski sektor wykorzystania danych satelitarnych
Europejski rynek dystrybucji półprzewodników w wirusowej niepewności
Dystrybucja półprzewodników w Europie: IV kwartał - spadek o 16%
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów