UE zainwestuje w rozwój chipów

Unia Europejska chce zwiększyć swoje udziały w światowym przemyśle półprzewodników, wykorzystując m.in. fundusze odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 i ustanawiając wspólną inicjatywę dla europejskich producentów chipów. Takie państwa, jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Grecja, Włochy, Malta, Holandia, Portugalia i Słowenia zapowiedziały współpracę i wspólne inwestycje w obszarze projektowania oraz produkcji procesorów i układów scalonych, by uniezależnić się od dostaw technologii ze Stanów Zjednoczonych i Azji oraz zwiększyć konkurencyjność UE.

Posłuchaj
00:00

Grupa planuje m.in. współpracę z prywatnymi koncernami technologicznymi w zakresie prowadzenia badań, wzmożenia inwestycji w projektowanie i produkcję procesorów małej mocy oraz współfinansowania działań. Wysiłki skoncentrują się na półprzewodnikach do zastosowań w sztucznej inteligencji, pojazdach autonomicznych, centrach danych i superkomputerach.

Wydatki sektora półprzewodników na badania i rozwój, liczone jako procent przychodów, należą do najwyższych wśród wszystkich branż i wynoszą zwykle od 15 do 20%. Z powodu tych stosunkowo wysokich nakładów na B+R, w branży chipów dominuje konsolidacja. Coraz wyraźniej widać wpływ m.in. sytuacji geopolitycznej, w związku z czym główne regiony wzmacniają swoje lokalne firmy półprzewodnikowe, aby uniknąć zbyt dużej zależności od importu.

Obecnie Europa ma mocną pozycję w pewnych obszarach sektora półprzewodników, m.in. jeśli chodzi o elektronikę mocy, układy w.cz., inteligentne sensory do zastosowań w embedded AI, mikrokontrolery, technologie niskiej mocy, bezpieczeństwa czy sprzęt do produkcji chipów. Europejscy producenci chipów dobrze radzą sobie też w obszarach systemów wbudowanych dla przemysłu motoryzacyjnego czy produkcji przemysłowej. Stary Kontynent ma również sporo do powiedzenia w zakresie sieci komórkowych, w tym wdrażanej obecnie sieci 5G oraz technologii nowej generacji - 6G. Jednak udział UE w światowym rynku półprzewodników - o wartości 440 mln euro - to około 10%. Europa jest w coraz większym stopniu zależna od chipów produkowanych w innych regionach świata - zwłaszcza komponentów do zastosowań w komunikacji i przetwarzaniu danych, w tym procesorów.

Powiązane treści
Infineon rozszerza działalność franczyzową na rynek europejski
Polska będzie centrum produkcji akumulatorów w Europie
Huawei wykluczony z europejskich przedsięwzięć telekomunikacyjnych
Rośnie europejski sektor wykorzystania danych satelitarnych
Europejski rynek dystrybucji półprzewodników w wirusowej niepewności
Dystrybucja półprzewodników w Europie: IV kwartał - spadek o 16%
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PCB
Recykling PCB już za chwilę
Pomiary
Danisense uruchamia portal do kalibracji przetworników prądowych – niezależnie od marki i z certyfikatem ISO 17025
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
HKTDC Hong Kong Electronics Fair (edycja jesienna)
Gospodarka
Popyt na sprzęt do produkcji wyznacznikiem stanu branży
Prezentacje firmowe
Odzież ESD i cleanroom
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów