Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 33 mln zł na pierwszą polską konstelację satelitów

| Gospodarka Projektowanie i badania

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało środki w ramach konkursu "Szybka ścieżka - Technologie kosmiczne". Największe dofinansowanie - ponad 33 miliony złotych - trafi do konsorcjum spółki SatRevolution i Politechniki Wrocławskiej. Środki zostaną przeznaczone na opracowanie rewolucyjnej usługi obrazowania Ziemi przy użyciu satelitarnej konstelacji REC - Real-time Earth-observation Constellation.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało 33 mln zł na pierwszą polską konstelację satelitów

Polska konstelacja satelitów ma znaleźć zastosowanie m.in. w ocenie szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe, w rolnictwie precyzyjnym, geodezji i kartografii czy monitorowaniu miast na potrzeby Smart City. Pierwsza część konstelacji, złożona z 8 satelitów ScopeSat, ma uzyskać gotowość operacyjną już w 2023 roku. W kolejnych kilku latach na orbicie umieszczone ma być ponad pięćdziesiąt jednostek obserwacyjnych, a docelowo konstelacja REC na urosnąć do przeszło tysiąca satelitów. Niektóre elementy konstelacji przeszły już pierwsze testy orbitalne.

SatRevolution deklaruje, że docelowa konstelacja nanosatelitów, tworzonych na bazie autorskiej platformy NanoBus, umożliwili obrazowanie Ziemi w czasie rzeczywistym (odświeżanie obrazu nawet co 30 minut) w jakości obrazowania odpowiadającej 10-krotnie cięższym satelitom przy jednoczesnej znacznej (nawet 10-krotnej) redukcji kosztów. Podstawową jednostką konstelacji będzie satelita obserwacyjny ScopeSat, wyposażony w modułowy teleskop optyczny DeploScope. Ma on umożliwić osiągnięcie rozdzielczości obrazowania poniżej 1 m. Zastosowany układ optyczny pozwoli znacząco zmniejszyć rozmiary i masę satelity - do pełnych wymiarów satelita bedzie rozkładany dopiero po dotarciu na orbitę. Satelity opuszczą orbitę po 5 latach, nie zaśmiecając przestrzeni kosmicznej.

Środki w konkursie "Szybka ścieżka - Technologie kosmiczne" pochodzą z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Program w całości realizowany jest w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W konkursie dofinansowanie o łącznej wartości niemal 144 mln złotych otrzymało 15 projektów, wybranych spośród 33 zgłoszeń.

Spółka SatRevolution działa na rynku od 2016 roku. Do jej sukcesów należy między innymi zbudowanie i wyniesienie Światowida - pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Demonstracja technologii tego satelity zakończyła pierwszą fazę projektu REC. W bieżącym roku SatRevolution planuje wyniesienie czterech kolejnych satelitów, w tym dwóch komercyjnych oraz dwóch badawczo-rozwojowych.

źródło: Planet Partners