Amazon wykorzysta ponad 3000 satelitów, by oferować szerokopasmowy Internet

| Gospodarka Komunikacja

Amazon potwierdził plan budowy sieci satelitarnej w ramach przedsięwzięcia "Project Kuiper". Jak informuje firma, projekt ten przewiduje umieszczenie na niskiej orbicie okołoziemskiej konstelacji ponad 3000 satelitów, które zapewnią szerokopasmową łączność o małym opóźnieniu i dużej prędkości, dostępną na całym świecie dla ludzi, którym brakuje podstawowego podłączenia do szerokopasmowego Internetu.

Amazon wykorzysta ponad 3000 satelitów, by oferować szerokopasmowy Internet

Szczegóły projektu zostały złożone w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym ONZ (United Nation's International Telecommunication Union) w ubiegłym miesiącu.

Satelitarny projekt Amazona stoi w obliczu silnej konkurencji ze strony podobnych przedsięwzięć należącej do Elona Muska rakietowej firmy SpaceX oraz wspieranej przez Airbusa firmy OneWeb. W lutym OneWeb uruchomił sześć pierwszych satelitów. Firmy takie, jak SpaceX, LeoSat Enterprises i kanadyjski Telesat, pracują nad udostępnieniem sieci komunikacyjnych złożonych z setek, a nawet tysięcy małych satelitów, które orbitują bliżej Ziemi niż tradycyjne satelity komunikacyjne. Wcześniej, w bieżącym roku, rakietowa firma Blue Origin, należąca do Jeffa Bezosa, również podpisała z kanadyjskim Telesatem umowę na uruchomienie części konstelacji satelitarnej.

źródło: Reuters