Broadcom wprowadza dokładniejsze odbiorniki nawigacji satelitarnej dla urządzeń mobilnych

| Gospodarka Artykuły

Dokładność odbiorników satelitarnych umieszczanych obecnie w smartfonach nie przekracza 5 metrów, co bywa czasami uciążliwe dla użytkowników, szczególnie podczas korzystania z nawigacji samochodowej na obszarze o rozbudowanej infrastrukturze komunikacyjnej, np. mającej wielopoziomowe skrzyżowania dróg. W bieżącym roku sytuacja może jednak ulec znaczącej poprawie - Broadcom zapowiada szybkie wprowadzenie na rynek układów o dokładności sięgającej 30 cm.

Broadcom wprowadza dokładniejsze odbiorniki nawigacji satelitarnej dla urządzeń mobilnych

Podczas corocznej branżowej konferencji producentów i projektantów systemów nawigacji satelitarnej ION GNSS firma poinformowała o wprowadzeniu na rynek modelu BCM47755, czyli pierwszego układu odbiornika nawigacji satelitarnej nowej generacji, mającego pracować z dokładnością do 30 cm. W porównaniu do obecnych rozwiązań nowe układy mają lepiej radzić sobie w środowisku miejskim (w otoczeniu wysokich budynków) oraz charakteryzować się dwukrotnie niższym zużyciem energii. Według oświadczeń producenta, już pod koniec 2018 roku nowe odbiorniki mają pojawić się na wyposażeniu wybranych modeli smartfonów.

Nowe układy Broadcom współpracują ze wszystkimi dostępnymi systemami nawigacji satelitarnej: amerykańskim GPS, europejskim Galileo, rosyjskim GLONASS, chińskim BeiDou oraz japońskim QZSS. W przypadku GPS są zdolne do odbioru sygnału na częstotliwościach L1 oraz L5. Poprawa dokładności wynika przede wszystkim z możliwości odbioru sygnału L5, nadawanego na częstotliwości 1176,45 MHz przez satelity generacji IIF, czyli najnowsze stacje wchodzące w skład systemu.

Sygnał L5 wprowadzony został jako uzupełnienie do L1 właśnie w celu zwiększenia dokładności odbiorników. Mieści się w paśmie globalnie zarezerwowanym dla usług radionawigacji aeronautycznej, dzięki czemu jest znacznie mniej narażony na zakłócenia, nadawany jest ponadto z dwukrotnie większą mocą niż L1. Dzięki odbiorowi sygnału nawigacyjnego jednocześnie na dwóch różnych częstotliwościach odbiornik jest w stanie samodzielnie dokonać korekcji zakłóceń wprowadzanych przez jonosferę, do czego wcześniej niezbędne było korzystanie z dodatkowych systemów wspomagających, jak SBAS czy GBAS.

Zobacz również