Broadcom zdetronizował Qualcomma w rankingu największych projektantów układów scalonych

| Gospodarka Artykuły

Firma Broadcom Limited, która jest głównym dostawcą produktów związanych z infrastrukturą sieciową i komunikacją bezprzewodową, zdetronizowała Qualcomma jako lidera przychodów w pierwszym kwartale 2017 roku. Z kolei Nvidia, wykazująca ostatnio imponujący wzrost, zajęła trzecie miejsce, wypierając MediaTeka, który był na tej pozycji przez dość długi okres.

Broadcom zdetronizował Qualcomma w rankingu największych projektantów układów scalonych

Prawie wszystkie firmy wymienione rankingu TrendForce, przedstawiającym 10 największych na świecie fablesowych projektantów układów scalonych, odnotowały w pierwszym kwartale wzrost przychodów, liczony rok do roku. Jedynym wyjątkiem, który dotknięty został niewielkim spadkiem była firma Novatek. W przypadku firm sektora IC wzrost rynkowego zapotrzebowania obserwowany pod koniec roku generowały urządzenia sieciowe, centra danych, serwery i elektronika samochodowa.

Analityk TrendForce CY Yao wskazał, że firma Broadcom Limited, utworzona w wyniku przejęcia przez Avago firmy Broadcom Corporation, pozostała dominującym beneficjentem światowego rynku infrastruktury sieciowej. W czwartym kwartale 2016 r. przychody firmy przewyższyły wyniki Qualcomma. Yao dodał, że Qualcomm walczy o rynek smartfonów z konkurencją ze strony firm HiSilicon i Spreadtrum. - Jako spółka zależna trzeciej co do wielkości smartfonowej marki Huawei, HiSilicon dostarcza obecnie mobilne układy SoC wykorzystywane w większości produktów firmy macierzystej. Chipowy biznes Qualcomma w krótkim okresie będzie miał trudności z powrotem do średnich przychodów na poziomie około 4 miliardów dolarów co kwartał - powiedział Yao.

Największy przyrost przychodów wśród pierwszych dziesięciu chipowych potęg w pierwszym kwartale 2017 r. odnotowała Nvidia, osiągając 60,3% rok do roku. Poza centrami danych i produktami do gier, stanowiącymi jej główne źródła przychodów, Nvidia zyskała również na rynku elektroniki samochodowej.

MediaTek, który został wyprzedzony przez Nvidię i spadł na czwarte miejsce, ma takie same problemy jak Qualcomm, ale poważniejsze konsekwencje. Wyniki MediaTeka za pierwszy kwartał były nieznacznie pozytywne. Firma musiała zmierzyć się z niepowodzeniem dotyczącym sprzedaży jej Helio X30. Choć układ X30 jest przeznaczony dla flagowych smartfonów, wśród głównych dostawców nie został dobrze przyjęty. Ten brak zainteresowania może negatywnie wpływać na dochody MediaTeka także w drugim kwartale.

Największe na świecie fablesowe firmy chipowe - przychody w pierwszym kwartale roku 2016 i 2017 w milionach dolarów oraz zmiana rok do roku (YoY), źródło: TrendForce

Ogólnie rzecz biorąc, większość firm w rankingu utrzymuje zdrowy poziom wzrostu przychodów. Zapotrzebowanie na sprzęt sieciowy, centra danych i serwery zapewnia znaczące dochody dla największych firm chipowych, takich jak Broadcom Limited, Nvidia czy Xilinx. Wybiegając w przyszłość, można spodziewać się, że wiele firm może spodziewać się rekordowego wzrostu przychodów w drugim kwartale. Na rynku chipów do smartfonów zwiększyć się może przewaga Qualcomma nad MediaTekiem z uwagi na coraz większe dostawy układów Snapdragon 835.

źródło: TrendForce