Minął ostateczny termin uzyskania chińskiej zgody na przejęcie NXP przez Qualcomma - transakcja nie dojdzie do skutku

O północy czasu wschodnioamerykańskiego (EST) minął ostateczny termin uzyskania chińskiej aprobaty prawnej dotyczącej przejęcia NXP Semiconductors przez Qualcomm Inc za kwotę 44 miliardów dolarów. Prawdopodobnie zamyka to drzwi transakcji uwikłanej w spór handlowy na linii Chiny-USA. W następstwie tego Qualcomm będzie musiał wypłacić NXP prowizję za zerwanie umowy w wysokości 2 miliardów dolarów do godziny 9.00 czasu EST w dniu 26 lipca.

Posłuchaj
00:00

Do zrealizowania transakcji Qualcomm potrzebował zgody Chin - ostatniego z dziewięciu globalnych regulatorów, z którymi należy się skonsultować, ponieważ w ubiegłym roku kraj ten odpowiadał za prawie dwie trzecie przychodów Qualcomma. Jak dotąd nie było żadnego komentarza ze strony chińskiej administracji państwowej ds. regulacji rynku.

Inwestorzy Qualcomma już we wcześniejszych komentarzach do transakcji wyrażali ulgę, a akcje spółki wzrosły o blisko 7%. Producent chipów z San Diego opublikował zaskakująco dobre wyniki za trzeci kwartał oraz dobre perspektywy w zakresie technologii 5G. W środę spółka poinformowała również, że jeśli transakcja przejęcia NXP ostatecznie zakończy się fiaskiem odkupi akcje za 30 miliardów dolarów, realizując obietnicę uspokojenia inwestorów. Akcje NXP Semiconductors spadły prawie o 4%.

Qualcomm musi teraz stawić czoła wyzwaniom, na przykład temu, że najprawdopodobniej jego chipy nie znajdą się w następnej generacji iPhone'ów, a także konieczności znalezienia nowych rynków spoza sektora telefonów komórkowych, bez pomocy NXP.

W ubiegłym roku Qualcomm sprzedał chipy przeznaczone do użytku poza telefonami komórkowymi warte 3 miliardy dolarów, czyli o 75% więcej niż dwa lata temu. Firma twierdzi, że dysponuje też wartym 5 miliardów dolarów potencjałem sprzedaży chipów dla przemysłu motoryzacyjnego, w którym NXP również jest dominującym graczem.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Chiny twierdzą, że sprawa transakcji Qualcomm-NXP jest nadal otwarta
Qualcomm przedłużył termin ważności oferty wykupu NXP
NXP zainwestuje 22 mln dolarów w swoje amerykańskie zakłady
Qualcomm bliski przejęcia NXP
Qualcomm prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia NXP
Qualcomm rozpoczyna zwolnienia w ramach cięć kosztów
Spada wartość fuzji i przejęć w branży półprzewodnikowej
Prezydent Trump zablokował przejęcie Qualcomma przez Broadcom
Broadcom zdetronizował Qualcomma w rankingu największych projektantów układów scalonych
Qualcomm inwestuje w fabrykę półprzewodników w Brazylii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów