Minął ostateczny termin uzyskania chińskiej zgody na przejęcie NXP przez Qualcomma - transakcja nie dojdzie do skutku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

O północy czasu wschodnioamerykańskiego (EST) minął ostateczny termin uzyskania chińskiej aprobaty prawnej dotyczącej przejęcia NXP Semiconductors przez Qualcomm Inc za kwotę 44 miliardów dolarów. Prawdopodobnie zamyka to drzwi transakcji uwikłanej w spór handlowy na linii Chiny-USA. W następstwie tego Qualcomm będzie musiał wypłacić NXP prowizję za zerwanie umowy w wysokości 2 miliardów dolarów do godziny 9.00 czasu EST w dniu 26 lipca.

Minął ostateczny termin uzyskania chińskiej zgody na przejęcie NXP przez Qualcomma - transakcja nie dojdzie do skutku

Do zrealizowania transakcji Qualcomm potrzebował zgody Chin - ostatniego z dziewięciu globalnych regulatorów, z którymi należy się skonsultować, ponieważ w ubiegłym roku kraj ten odpowiadał za prawie dwie trzecie przychodów Qualcomma. Jak dotąd nie było żadnego komentarza ze strony chińskiej administracji państwowej ds. regulacji rynku.

Inwestorzy Qualcomma już we wcześniejszych komentarzach do transakcji wyrażali ulgę, a akcje spółki wzrosły o blisko 7%. Producent chipów z San Diego opublikował zaskakująco dobre wyniki za trzeci kwartał oraz dobre perspektywy w zakresie technologii 5G. W środę spółka poinformowała również, że jeśli transakcja przejęcia NXP ostatecznie zakończy się fiaskiem odkupi akcje za 30 miliardów dolarów, realizując obietnicę uspokojenia inwestorów. Akcje NXP Semiconductors spadły prawie o 4%.

Qualcomm musi teraz stawić czoła wyzwaniom, na przykład temu, że najprawdopodobniej jego chipy nie znajdą się w następnej generacji iPhone'ów, a także konieczności znalezienia nowych rynków spoza sektora telefonów komórkowych, bez pomocy NXP.

W ubiegłym roku Qualcomm sprzedał chipy przeznaczone do użytku poza telefonami komórkowymi warte 3 miliardy dolarów, czyli o 75% więcej niż dwa lata temu. Firma twierdzi, że dysponuje też wartym 5 miliardów dolarów potencjałem sprzedaży chipów dla przemysłu motoryzacyjnego, w którym NXP również jest dominującym graczem.

źródło: Reuters

Zobacz również