Spada wartość fuzji i przejęć w branży półprzewodnikowej

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Historyczna fala transakcji M&A, czyli fuzji i przejęć, która przetoczyła się przez branżę półprzewodnikową w roku 2015 i 2016, w roku 2017 znacząco zmalała, a następnie uległa dalszemu zmniejszeniu w 2018. Mimo to, według danych IC Insights całkowita wartość transakcji M&A przeprowadzonych w ubiegłym roku nadal była prawie dwukrotnie większa niż średnia z pierwszej połowy obecnej dekady.

Spada wartość fuzji i przejęć w branży półprzewodnikowej

IC Insights informuje, że zawarte w 2018 r. porozumienia, dotyczące zakupów firm półprzewodnikowych, jednostek biznesowych, linii produktowych czy powiązanych aktywów, miały łączną wartość 23,2 mld dolarów, w porównaniu do 28,1 mld w roku 2017. To wartości znacznie niższe niż rekordowo wysokie 107,3 ​​mld dolarów ustanowione w roku 2015.

Pierwotny łączny wynik umów M&A za 2016 r., w wysokości 100,4 mld dolarów, został obniżony o 41,1 mld do kwoty 59,3 mld dolarów, ponieważ nie podpisano kilku ważnych umów przejęcia, w tym największej w historii branży półprzewodnikowej - planowanego zakupu za 39 mld dolarów firmy NXP Semiconductor przez Qualcomma. Zanim w lipcu 2018 r. oferta przejęcia została ostatecznie anulowana, została jeszcze zwiększona do 44 mld dolarów.

Przed eksplozją przejęć w przemyśle półprzewodnikowym, umowy M&A w branży chipowej miały w latach 2010-2014 średnią roczną wartość 12,6 mld dolarów.

Jak podaje IC Insights, dwie największe umowy przejęć w 2018 r. stanowiły około 65% łącznej wartości transakcji M&A w skali roku. W marcu 2018 r. fablesowy dostawca półprzewodników mocy i układów mixed-signal - Microsemi - został kupiony przez Microchip Technology za 8,35 mld dolarów w gotówce. Transakcja została sfinalizowana w maju 2018 r. Z kolei we wrześniu 2018 r. doszło do transakcji przejęcia fablesowego dostawcy półprzewodników mixed-signal - Integrated Device Technology (IDT) - przez Renesas Electronics za 6,7 ​​mld dolarów w gotówce. Przewiduje się, że zakup IDT zostanie sfinalizowany do czerwca 2019 r.

Tylko dwie inne zapowiedzi, dotyczące akwizycji w branży półprzewodników w 2018 r., miały wartość przekraczającą 1 miliard dolarów, raportuje IC Insights. W październiku producent pamięci Micron Technology oświadczył, że skorzysta z opcji nabycia pełnego prawa własności do przedsięwzięcia joint venture IM Flash Technology, płacąc Intelowi gotówką około 1,5 mld dolarów. Rozpoczęta już transakcja ma zostać zakończona w drugiej połowie bieżącego roku. We wrześniu ubiegłego roku największy chiński kontraktowy producent smartfonów, Wingtech Technology, rozpoczął przejmowanie udziałów Nexperii - holenderskiego dostawcy elementów logicznych i półprzewodników dyskretnych, który został wydzielony z NXP w 2017 roku, z finansowym wsparciem inwestorów z Chin. Wingtech uruchomił dwie rundy zakupów akcji od chińskich właścicieli Nexperii o łącznej wartości prawie 3,8 mld dolarów. Spółka ma nadzieję na przejęcie większościowego pakietu - około 76% udziałów - jeszcze w 2019 roku.

źródło: DigiTimes

Zobacz również