Za 34 miliardy dolarów IBM przejmie firmę Red Hat

| Gospodarka Aktualności

IBM poinformował, że zdecydował się przejąć amerykańską firmę Red Hat Inc, płacąc 34 miliardy dolarów. Wartość transakcji obejmuje również zadłużenie przejmowanej firmy. Transakcja jest największym przejęciem IBM-a i obrazuje jego wysiłki mające na celu rozszerzenie oferty oprogramowania opartego na subskrypcji, ponieważ firma zmaga się ze spowolnieniem sprzedaży oprogramowania i zmniejszeniem zapotrzebowania na serwery typu mainframe.

Za 34 miliardy dolarów IBM przejmie firmę Red Hat

IBM, który ma kapitalizację rynkową w wysokości 114 miliardów dolarów, zapłaci gotówką 190 dolarów za akcję Red Hata. Transakcja ma zostać zamknięta w drugiej połowie 2019 r. IBM zapowiedział, że Red Hat nadal będzie kierowany przez CEO Jim'a Whitehurst'a i obecny zespół zarządzający. Zamierza też utrzymać centralę, obiekty, marki i praktyki RedHata.

Założona w 1993 roku firma Red Hat specjalizuje się w systemach operacyjnych Linux - najpopularniejszym oprogramowaniu typu open source, opracowanym jako alternatywa dla zastrzeżonego oprogramowania Microsoftu. Red Hat, mający siedzibę w Raleigh w Północnej Karolinie, pobiera opłaty od swoich klientów korporacyjnych za niestandardowe funkcje, utrzymanie i wsparcie techniczne, co jest dla IBM-a atrakcyjnym źródłem przychodów.

Przejęcie pokazuje, w jaki sposób starsze firmy technologiczne starają się zwiększyć skalę działalności i odeprzeć konkurencję, szczególnie w zakresie chmury obliczeniowej. IBM ma nadzieję, że transakcja pomoże mu dogonić Amazon, Alphabet i Microsoft w tym szybko rozwijającym się biznesie chmurowym. W ciągu ostatnich pięciu lat akcje IBM-a straciły prawie jedną trzecią wartości, podczas gdy w tym samym okresie kurs akcji Red Hata wzrósł o 170%.

W zakresie przejęć IBM nie jest nowicjuszem. W 2013 r. za 2 miliardy dolarów przejął dostawcę infrastruktury chmurowej - firmę Softlayer, a w 2015 r. za ponad 2 miliardy dolarów majątek Weather Channel. W 2008 r., w transakcji o wartości 5 miliardów dolarów, kupił również kanadyjską firmę produkującą oprogramowanie biznesowe - Cognos.

Niedawno również inne duże firmy technologiczne starały się dokonać odnowy swojej działalności poprzez przejęcia. Microsoft w tym roku zakupił open source'ową platformę GitHub za 7,5 miliarda dolarów; producent chipów Broadcom przejął twórcę oprogramowania CA Inc za prawie 19 miliardów dolarów, a firma Adobe kupiła dostawcę oprogramowania marketingowego Marketo za 5 miliardów dolarów.

Jeden z głównych konkurentów IBM-a, Dell Technologies, dwa lata temu zapłacił ogromny rachunek za oprogramowanie i technologię cloud computingu, nabywając za 67 miliardów dolarów zajmującą się przechowywaniem danych firmę EMC. W ramach tej transakcji Dell odziedziczył 82% udziałów w firmie VMware zajmującej się oprogramowaniem do wirtualizacji.

źródło: Reuters

Zobacz również