IBM i MIT tworzą laboratorium badań nad sztuczną inteligencją

| Gospodarka Artykuły

Firmy IBM i MIT ogłosiły dzisiaj, że IBM zainwestuje w ciągu najbliższych 10 lat 240 milionów dolarów w celu stworzenia wspólnie z Massachusetts Institute of Technology placówki badawczej MIT-IBM Watson AI Lab. Naukowcy i inżynierowie obu firm prowadzić będą w laboratorium podstawowe badania nad sztuczną inteligencją (AI). Ich celem będzie osiągnięcie naukowych przełomów, które odblokują potencjał AI.

IBM i MIT tworzą laboratorium badań nad sztuczną inteligencją

Współpraca ma przyspieszyć rozwój sprzętu AI oraz oprogramowania i algorytmów związanych z głębokim uczeniem (deep learning) i innymi dziedzinami. Ma także prowadzić do zwiększenia wpływu sztucznej inteligencji na takie dziedziny, jak opieka zdrowotna i cyberbezpieczeństwo. Wspólne badania mają również zaowocować wiedzą na temat ekonomicznych i etycznych konsekwencji AI w społeczeństwie.

Nowe laboratorium będzie jednym z największych długoterminowych przedsięwzięć realizowanych wspólnie przez przemysł i świat nauki. MIT-IBM Watson AI Lab wykorzysta talent ponad 100 naukowców z dziedziny AI - profesorów i studentów - do prowadzenia wspólnych prac w laboratorium badawczym IBM-a w Cambridge - w tym także w siedzibach IBM Watson Health i IBM Security w Kendall Square w Cambridge - oraz w zlokalizowanym w sąsiedztwie kampusie MIT.

Laboratorium kierować będą wspólnie Dario Gil z IBM Research (VP AI i IBM Q) oraz Anantha P. Chandrakasan, dziekan MIT School of Engineering. Planowane jest wystosowanie do inżynierów i naukowców MIT i IBM zaproszeń do zgłaszania swoich pomysłów ​​wspólnych badań, których celem byłoby pokonanie granic w dziedzinie nauki i techniki m.in. w zakresie algorytmów AI, fizyki AI (np. nowych materiałów, urządzeń i architektur sprzętowych), przemysłowych zastosowań AI, a także upowszechniania korzyści jakie może przynieść wdrażanie AI (np. w postaci poprawy poziomu życia).

Poza dążeniem IBM-a do opracowywania innowacji, które wykraczają poza granice AI, wyraźnym celem nowego laboratorium będzie zachęcanie wykładowców i studentów MIT do uruchamiania firm skupiających się na komercjalizacji opracowywanych w laboratorium wynalazków i technologii z zakresu sztucznej inteligencji.

Massachusetts Institute of Technology i IBM są pionierami w badaniach nad sztuczną inteligencją, a nowe laboratorium AI opierać się będzie się na wieloletnich relacjach badawczych między nimi.

źródło: IBM