Google uruchamia w Chinach centrum badań nad sztuczną inteligencją

| Gospodarka Artykuły

Google ogłosił w środę, że otwiera w Chinach centrum badawcze zajmujące się sztuczną inteligencją. Google chce przyciągnąć lokalne talenty, nawet jeśli produkty amerykańskiego potentata są w Państwie Środka blokowane. Nowe centrum badawcze Google'a jest pierwszym tego rodzaju ośrodkiem w Azji i będzie działać w oparciu o niewielki zespół pracujący w istniejącym biurze w Pekinie. Chińskie centrum AI dołączy do podobnych ośrodków zagranicznych działających w Nowym Jorku, Toronto, Londynie i Zurychu.

Google uruchamia w Chinach centrum badań nad sztuczną inteligencją

Chińscy decydenci polityczni wyrażają silne poparcie dla badań i rozwoju AI w tym kraju, ale w ubiegłym roku wprowadzili bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące zagranicznych firm, w tym nowe ograniczenia cenzorskie. Wyszukiwarka Google'a - wraz z jej sklepem z aplikacjami, pocztą elektroniczną i usługami przechowywania w chmurze - jest na chińskim rynku zabroniona. Chińscy regulatorzy wyjaśniają, że ograniczenia dotyczące zagranicznych mediów i platform internetowych mają na celu blokowanie wpływów naruszających stabilność i idee socjalistyczne.

Podczas gdy zaostrzenie ograniczeń może Google'owi utrudnić ponowne wejście na chiński rynek, firma coraz bardziej koncentruje się na eksponowaniu w Chinach swoich produktów z dziedziny sztucznej inteligencji. W tym roku Google przeprowadził we wschodnich Chinach, przy współpracy z lokalnymi władzami, turniej Go, wystawiając sztuczną inteligencję przeciwko Ke Jie - chińskiemu mistrzowi świata w Go. Wydarzenie to zostało szeroko nagłośnione za granicą, ale lokalne media zostały w tym przypadku wyciszone.

Na początku grudnia dyrektor generalny Google'a, Sundar Pichai, pojawił się na konferencji zorganizowanej przez chińską administrację cyberprzestrzeni - Cyberspace Administration of China - najważniejszego w kraju regulatora zagadnień cybernetycznych, gdzie zostawiając na boku kwestie dostępu do rynku, omawiał potencjał sztucznej inteligencji.

źródło: Reuters