wersja mobilna
Online: 477 Poniedziałek, 2018.01.22

Biznes

Chiny pokonują USA w zakresie superkomputerów

wtorek, 14 listopada 2017 12:18

Według najnowszej listy Top 500 najlepszych na świecie superkomputerów Chiny po raz pierwszy mają nad Stanami Zjednoczonymi przewagę pod względem liczby i całkowitej wydajności tych maszyn. Dwaj chińscy producenci serwerów - Inspur i Sugon - byli jedynymi producentami systemów, którzy wykazali znaczącą poprawę w najnowszych rankingach. Chiny mają obecnie 201 superkomputerów w rankingu Top 500 - najwięcej w dotychczasowej historii, w porównaniu do 145 maszyn należących do USA.

Chiny prowadzą również w tym rankingu pod względem wydajności - odpowiadają za 35,3% całkowitej wydajności ujętych w Top 500 systemów, w porównaniu do wydajności na poziomie 29,8% przypadającej na Stany Zjednoczone, będące na drugim miejscu.

Amerykanie utrzymali tradycyjną pozycję lidera w rankingach publikowanych sześć miesięcy temu, mając 169 systemów w porównaniu do 160 w przypadku Chin. Te dwa kraje znacznie wyprzedzają trzeciego konkurenta - Japonię z 35 systemami, a następnie Niemcy - z 20.

Obecnie Chiny mają trzy systemy opracowane w ramach wyścigu, którego celem jest stworzenie do roku 2020 pierwszego na świecie komputera eksaskalowego. Oczekuje się, że pozwoli to pokonać amerykański program Pathforward, którego celem jest budowa takiego systemu do roku 2021.

Jak przekonuje Jack Dongarra, jeden z twórców listy oraz profesor inżynierii elektrycznej i informatyki na Uniwersytecie Tennessee, Stany Zjednoczone są przygotowane na odrodzenie w przyszłym roku. Laboratoria amerykańskiego Departamentu Energetyki będą wdrażać systemy, które przewyższą wszystko co jest obecnie notowane w Top 500, twierdzi Jack Dogarra. W związku z tym w przyszłym roku Stany Zjednoczone pokonają Chiny, przynajmniej w przypadku pojedynczego, największego systemu.

W obecnym rankingu Chiny mają dwa najlepsze systemy osiągające wydajność na poziomie 93 i 33,86 petaflopsów. Stany Zjednoczone mają w pierwszej dziesiątce cztery systemy, zajmując miejsca od piątego do ósmego z wynikiem od 17,59 do 14 petaflopsów. Pomiary dokonywane są przez benchmark Linpack, który od dawna postrzegany jest jako ograniczony i nieco zawyżony, i który jedynie szacuje wydajność w przypadku rzeczywistych obciążeń. W bieżącym roku redaktorzy Top 500 rozpoczęli raportowanie wydajności także przy użyciu testu porównawczego High-Performance Conjugate Gradient, by zapewnić bardziej zrównoważony obraz.

źródło: EE Times

 

World News 24h

poniedziałek, 22 stycznia 2018 18:00

Fujian Jinhua Integrated Circuit Co. issued a statement, saying it has filed a lawsuit against Micron in the Fuzhou Intermediate People's Court of the People's Republic of China over the latter’s patent infringement. “Micron seriously infringed upon the patent rights of JHICC by manufacturing, processing, importing, using, selling and intending to sell Crucial MX300 2.5-inch SSD 525GB and Crucial DDR4 2133 8G products without JHICC's consent.” said JHICC in the statement. “To protect our legitimate rights,” the memory manufacturer said, “we ask Micron to immediately stop infringing on JHICC’s intellectual property rights, which includes but is not limited to stopping manufacturing, processing, importing, selling and intending to sell the allegedly infringing products and destroying all inventory and related molds and tools.”

więcej na: forum.dramexchange.com