wersja mobilna
Online: 458 Sobota, 2017.11.18

Biznes

Chiny pokonują USA w zakresie superkomputerów

wtorek, 14 listopada 2017 12:18

Według najnowszej listy Top 500 najlepszych na świecie superkomputerów Chiny po raz pierwszy mają nad Stanami Zjednoczonymi przewagę pod względem liczby i całkowitej wydajności tych maszyn. Dwaj chińscy producenci serwerów - Inspur i Sugon - byli jedynymi producentami systemów, którzy wykazali znaczącą poprawę w najnowszych rankingach. Chiny mają obecnie 201 superkomputerów w rankingu Top 500 - najwięcej w dotychczasowej historii, w porównaniu do 145 maszyn należących do USA.

Chiny prowadzą również w tym rankingu pod względem wydajności - odpowiadają za 35,3% całkowitej wydajności ujętych w Top 500 systemów, w porównaniu do wydajności na poziomie 29,8% przypadającej na Stany Zjednoczone, będące na drugim miejscu.

Amerykanie utrzymali tradycyjną pozycję lidera w rankingach publikowanych sześć miesięcy temu, mając 169 systemów w porównaniu do 160 w przypadku Chin. Te dwa kraje znacznie wyprzedzają trzeciego konkurenta - Japonię z 35 systemami, a następnie Niemcy - z 20.

Obecnie Chiny mają trzy systemy opracowane w ramach wyścigu, którego celem jest stworzenie do roku 2020 pierwszego na świecie komputera eksaskalowego. Oczekuje się, że pozwoli to pokonać amerykański program Pathforward, którego celem jest budowa takiego systemu do roku 2021.

Jak przekonuje Jack Dongarra, jeden z twórców listy oraz profesor inżynierii elektrycznej i informatyki na Uniwersytecie Tennessee, Stany Zjednoczone są przygotowane na odrodzenie w przyszłym roku. Laboratoria amerykańskiego Departamentu Energetyki będą wdrażać systemy, które przewyższą wszystko co jest obecnie notowane w Top 500, twierdzi Jack Dogarra. W związku z tym w przyszłym roku Stany Zjednoczone pokonają Chiny, przynajmniej w przypadku pojedynczego, największego systemu.

W obecnym rankingu Chiny mają dwa najlepsze systemy osiągające wydajność na poziomie 93 i 33,86 petaflopsów. Stany Zjednoczone mają w pierwszej dziesiątce cztery systemy, zajmując miejsca od piątego do ósmego z wynikiem od 17,59 do 14 petaflopsów. Pomiary dokonywane są przez benchmark Linpack, który od dawna postrzegany jest jako ograniczony i nieco zawyżony, i który jedynie szacuje wydajność w przypadku rzeczywistych obciążeń. W bieżącym roku redaktorzy Top 500 rozpoczęli raportowanie wydajności także przy użyciu testu porównawczego High-Performance Conjugate Gradient, by zapewnić bardziej zrównoważony obraz.

źródło: EE Times

 

World News 24h

sobota, 18 listopada 2017 20:05

Applied Materials Inc reported better-than-expected quarterly results and gave a strong current-quarter forecast as the world’s largest supplier of tools to make semiconductors enjoys strong demand in its chip and display businesses. The company’s shares were up about 1 percent in trading after the bell on Thursday, reversing course from a drop of nearly 2 percent immediately after the results were released. Applied Materials has now topped analysts estimates in each quarter of the latest fiscal year, helping its shares surge about 79 percent this year, making them the fourth best performer on the Philadelphia semiconductor index.

więcej na: uk.reuters.com