wersja mobilna
Online: 425 Niedziela, 2018.04.22

Biznes

Chiny pokonują USA w zakresie superkomputerów

wtorek, 14 listopada 2017 12:18

Według najnowszej listy Top 500 najlepszych na świecie superkomputerów Chiny po raz pierwszy mają nad Stanami Zjednoczonymi przewagę pod względem liczby i całkowitej wydajności tych maszyn. Dwaj chińscy producenci serwerów - Inspur i Sugon - byli jedynymi producentami systemów, którzy wykazali znaczącą poprawę w najnowszych rankingach. Chiny mają obecnie 201 superkomputerów w rankingu Top 500 - najwięcej w dotychczasowej historii, w porównaniu do 145 maszyn należących do USA.

Chiny prowadzą również w tym rankingu pod względem wydajności - odpowiadają za 35,3% całkowitej wydajności ujętych w Top 500 systemów, w porównaniu do wydajności na poziomie 29,8% przypadającej na Stany Zjednoczone, będące na drugim miejscu.

Amerykanie utrzymali tradycyjną pozycję lidera w rankingach publikowanych sześć miesięcy temu, mając 169 systemów w porównaniu do 160 w przypadku Chin. Te dwa kraje znacznie wyprzedzają trzeciego konkurenta - Japonię z 35 systemami, a następnie Niemcy - z 20.

Obecnie Chiny mają trzy systemy opracowane w ramach wyścigu, którego celem jest stworzenie do roku 2020 pierwszego na świecie komputera eksaskalowego. Oczekuje się, że pozwoli to pokonać amerykański program Pathforward, którego celem jest budowa takiego systemu do roku 2021.

Jak przekonuje Jack Dongarra, jeden z twórców listy oraz profesor inżynierii elektrycznej i informatyki na Uniwersytecie Tennessee, Stany Zjednoczone są przygotowane na odrodzenie w przyszłym roku. Laboratoria amerykańskiego Departamentu Energetyki będą wdrażać systemy, które przewyższą wszystko co jest obecnie notowane w Top 500, twierdzi Jack Dogarra. W związku z tym w przyszłym roku Stany Zjednoczone pokonają Chiny, przynajmniej w przypadku pojedynczego, największego systemu.

W obecnym rankingu Chiny mają dwa najlepsze systemy osiągające wydajność na poziomie 93 i 33,86 petaflopsów. Stany Zjednoczone mają w pierwszej dziesiątce cztery systemy, zajmując miejsca od piątego do ósmego z wynikiem od 17,59 do 14 petaflopsów. Pomiary dokonywane są przez benchmark Linpack, który od dawna postrzegany jest jako ograniczony i nieco zawyżony, i który jedynie szacuje wydajność w przypadku rzeczywistych obciążeń. W bieżącym roku redaktorzy Top 500 rozpoczęli raportowanie wydajności także przy użyciu testu porównawczego High-Performance Conjugate Gradient, by zapewnić bardziej zrównoważony obraz.

źródło: EE Times

 

World News 24h

niedziela, 22 kwietnia 2018 15:57

Pixelligent announces $7.6M in new funding to help further drive product commercialization and accelerate global customer adoption. This round of funding includes strategic investments from two new strategic partners, Tokyo Ohka Kogyo Co., a leading Japanese advanced materials manufacturer, and Kateeva, Inc. a leading provider of inkjet deposition equipment for the rapidly growing OLED and HD Display markets. This latest investment was led by The Abell Foundation, with strong support from other Baltimore-based investors, including participation from TCP Venture Captial’s - Propel I and Propel II venture funds.

więcej na: www.pixelligent.com