wersja mobilna
Online: 389 Środa, 2018.06.20

Biznes

Superkomputer Prometheus z AGH nadal w światowej czołówce

piątek, 18 listopada 2016 07:53

Polski superkomputer Prometheus zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH zajął 59 miejsce w najnowszym rankingu TOP500 najpotężniejszych maszyn liczących świata. Zestawienie to ukazuje się dwa razy do roku. Najnowszą jego edycję ogłoszono w listopadzie na konferencji Supercomputering'16 w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Na liście, poza Prometheusem, odnotowano jeszcze sześć innych superkomputerów z Polski.

Miejsce pierwsze w rankingu zajął superkomputer z Chin - Sunway TaihuLight. Cała lista jest zdominowana przez maszyny chińskie i amerykańskie. Zarówno z USA, jak i z Chin na listę zakwalifikowało się 171 maszyn.

Prometheus zbudowany został przez firmę Hewlett-Packard według założeń opracowanych przez Cyfronet AGH. Dysponując mocą obliczeniową 2,4 Pflops (petaflopsa) jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce. Jest też pierwszym w Europie takim urządzeniem bezpośrednio chłodzonym cieczą.

Pozostałe superkomputery z Polski:

  • pozycja 110 - Hetman z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego;
  • miejsce 114 - Tryton z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG;
  • miejsce 131 - Okeanos z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW;
  • pozycja 205 - Bem z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego PWr;
  • pozycja 382 - superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW;
  • pozycja 400 - superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

źródo: naukawpolsce.pap.pl

 

World News 24h

wtorek, 19 czerwca 2018 20:07

Lightwave Logic has bought the polymer technology intellectual property assets of BrPhotonics Productos Optoelectrónicos of Brazil. The acquisition advances Lightwave Logic’s patent portfolio of electro-optic polymer technology with 15 polymer chemistry materials, devices, packaging and subsystems patents. It further strengthens the company’s design capabilities as it prepares to enter the 400Gbps integrated photonics marketplace. BrPhotonics’ intellectual property patent portfolio dovetails with Lightwave Logic’s development of 50Gbps packaged modulators as part of its P2IC platform to address 400Gbps datacenter and high-performance computing opportunities.

więcej na: www.electronicsweekly.com