wersja mobilna
Online: 409 Czwartek, 2018.03.22

Biznes

Superkomputer Prometheus z AGH nadal w światowej czołówce

piątek, 18 listopada 2016 07:53

Polski superkomputer Prometheus zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH zajął 59 miejsce w najnowszym rankingu TOP500 najpotężniejszych maszyn liczących świata. Zestawienie to ukazuje się dwa razy do roku. Najnowszą jego edycję ogłoszono w listopadzie na konferencji Supercomputering'16 w Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Na liście, poza Prometheusem, odnotowano jeszcze sześć innych superkomputerów z Polski.

Miejsce pierwsze w rankingu zajął superkomputer z Chin - Sunway TaihuLight. Cała lista jest zdominowana przez maszyny chińskie i amerykańskie. Zarówno z USA, jak i z Chin na listę zakwalifikowało się 171 maszyn.

Prometheus zbudowany został przez firmę Hewlett-Packard według założeń opracowanych przez Cyfronet AGH. Dysponując mocą obliczeniową 2,4 Pflops (petaflopsa) jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce. Jest też pierwszym w Europie takim urządzeniem bezpośrednio chłodzonym cieczą.

Pozostałe superkomputery z Polski:

  • pozycja 110 - Hetman z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego;
  • miejsce 114 - Tryton z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG;
  • miejsce 131 - Okeanos z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW;
  • pozycja 205 - Bem z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego PWr;
  • pozycja 382 - superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego UW;
  • pozycja 400 - superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

źródo: naukawpolsce.pap.pl

 


World News 24h

środa, 21 marca 2018 19:59

Marvell announced that it is launching innovative NVM Express (NVMe)-based chipset solutions that will accelerate the time to market for application-optimized data center SSD implementations. These new, highly-versatile building blocks can optimally address current and emerging workload storage requirements, spanning capacity, latency, performance, power and cost, to enable tailored SSD solutions for specific cloud and enterprise workloads.

więcej na: www.prnewswire.com