Fizycy z Politechniki Warszawskiej uzyskali dostęp do najwydajniejszego europejskiego superkomputera

| Gospodarka Artykuły

Polska grupa badawcza z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymała po raz pierwszy w historii prestiżowy grant obliczeniowy w postaci dostępu do największego europejskiego superkomputera Piz Daint znajdującego się w Szwajcarii. Grant otrzymany w ramach konkursu ogłoszonego przez PRACE - Partnerstwo w Zaawansowanych Obliczeniach Komputerowych w Europie - pozwoli na sprawdzenie z jaką dokładnością współczesna nauka potrafi przewidywać zachowanie nadprzewodników i nadcieczy.

Fizycy z Politechniki Warszawskiej uzyskali dostęp do najwydajniejszego europejskiego superkomputera

- Chociaż równania matematyczne, które opisują nadprzewodnictwo i nadciekłość, znane są już od 60 lat, to ich pełne rozwiązanie ciągle stanowi ogromne wyzwanie dla nauki. Jedynie superkomputery wyposażone w setki tysięcy procesorów oraz dziesiątki tysięcy gigabajtów pamięci RAM są w stanie sprostać temu wyzwaniu - mówił dr inż. Gabriel Wlazłowski, kierownik polskiej grupy badaczy.

Niezbędne do takich obliczeń komputery zaliczane są do klasy Tier-0; w Europie jest ich tylko siedem, a Polska nie dysponuje maszyną tej klasy. By wykorzystać potencjał i moc obliczeniową takiego komputera, potrzebny jest interdyscyplinarny zespół badawczy, który stworzy odpowiednie oprogramowanie.

Badania nad nadprzewodnictwem i nadciekłością są obecnie jednym z priorytetowych kierunków badań w Unii Europejskiej. Wprowadzenie do powszechnego użytku materiałów, w których cząstki poruszają się bez żadnego oporu, może zrewolucjonizować technikę.

źródło: naukawpolsce.pap.pl