wersja mobilna
Online: 646 Wtorek, 2018.03.20

Biznes

Fizycy z Politechniki Warszawskiej uzyskali dostęp do najwydajniejszego europejskiego superkomputera

środa, 05 kwietnia 2017 11:45

Polska grupa badawcza z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej otrzymała po raz pierwszy w historii prestiżowy grant obliczeniowy w postaci dostępu do największego europejskiego superkomputera Piz Daint znajdującego się w Szwajcarii. Grant otrzymany w ramach konkursu ogłoszonego przez PRACE - Partnerstwo w Zaawansowanych Obliczeniach Komputerowych w Europie - pozwoli na sprawdzenie z jaką dokładnością współczesna nauka potrafi przewidywać zachowanie nadprzewodników i nadcieczy.

- Chociaż równania matematyczne, które opisują nadprzewodnictwo i nadciekłość, znane są już od 60 lat, to ich pełne rozwiązanie ciągle stanowi ogromne wyzwanie dla nauki. Jedynie superkomputery wyposażone w setki tysięcy procesorów oraz dziesiątki tysięcy gigabajtów pamięci RAM są w stanie sprostać temu wyzwaniu - mówił dr inż. Gabriel Wlazłowski, kierownik polskiej grupy badaczy.

Niezbędne do takich obliczeń komputery zaliczane są do klasy Tier-0; w Europie jest ich tylko siedem, a Polska nie dysponuje maszyną tej klasy. By wykorzystać potencjał i moc obliczeniową takiego komputera, potrzebny jest interdyscyplinarny zespół badawczy, który stworzy odpowiednie oprogramowanie.

Badania nad nadprzewodnictwem i nadciekłością są obecnie jednym z priorytetowych kierunków badań w Unii Europejskiej. Wprowadzenie do powszechnego użytku materiałów, w których cząstki poruszają się bez żadnego oporu, może zrewolucjonizować technikę.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

 


World News 24h

wtorek, 20 marca 2018 20:12

Nimbus Data, a pioneer in flash memory solutions, announced the ExaDrive DC100, the largest capacity (100 terabytes) solid state drive ever produced. Featuring more than 3x the capacity of the closest competitor, the ExaDrive DC100 also draws 85% less power per terabyte. These innovations reduce total cost of ownership per terabyte by 42% compared to competing enterprise SSDs, helping accelerate flash memory adoption in both cloud infrastructure and edge computing.

więcej na: nimbusdata.com