Projekt Aurora - Stany Zjednoczone budują najszybszy komputer

Amerykański Departament Energii oraz Argonne National Laboratory zlokalizowane w pobliżu Chicago, we współpracy z z Intelem, największym na świecie dostawcą chipów dla centrów danych, oraz Crayem, który specjalizuje się w ultraszybkich maszynach, prowadzą działania mające na celu budowę do 2021 roku superszybkiego komputera, dysponującego wydajnością na poziomie exaflopowym. Projekt Aurora wart jest 500 mln dolarów. 1 exaflop to tysiąc petaflopów, czyli 10 do potęgi 18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Posłuchaj
00:00

Jeśli projekt się powiedzie, Aurora będzie reprezentować skok o prawie rząd wielkości w porównaniu z istniejącymi maszynami, które posiadają wydajność na poziomie petaflopów. Jedną z podstawowych funkcji Aurory byłoby symulowanie wybuchów jądrowych, filaru rozwoju broni od czasu zakazu przeprowadzania rzeczywistych detonacji. Superkomputer wykorzystywany byłby również do innych prac badawczych, jak na przykład opracowanie lepszych materiałów akumulatorowych. Plany budowy maszyn o wydajności liczonej w exaflopach ogłosiły również Chiny, Unia Europejska i Japonia.

Projekt jest wygraną dla Intela, który dostarczy dla Aurory procesory Xeon i układy pamięci Optane. W zakresie zastosowań mikroukładów w superkomputerach Intel z sukcesem rywalizuje z firmą Nvidia, obecnie maszyny takie w coraz większym stopniu bazują na sztucznej inteligencji. Chipy Nvidii, obok układów rywali, znajdują się w pięciu superkomputerach z pierwszej dziesiątki globalnego rankingu TOP500.

Najmocniejsza aktualnie maszyna na świecie - superkomputer Summit w Oak Ridge National Laboratory, w Tennessee - zawiera chipy IBM i Nvidii.

Pochodzenie chipów dla superkomputerów stało się jednym z czynników napięć handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Trzeci najszybszy na świecie superkomputer - chiński Sunway TaihuLight - ma chipy opracowane w Chinach.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Firma deweloperska China Evergrande zamierza stworzyć najszybszy superkomputer świata
Los Alamos National Laboratory ma superkomputer z 750 Raspberry Pi
Chiny pokonują USA w zakresie superkomputerów
Fizycy z Politechniki Warszawskiej uzyskali dostęp do najwydajniejszego europejskiego superkomputera
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Projektowanie i badania
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Pomiary
Rohde & Schwarz przejmuje ZES ZIMMER Electronic Systems GmbH i rozszerza ofertę urządzeń testowo-pomiarowych
Produkcja elektroniki
Indie stawiają na usługi OSAT
Produkcja elektroniki
Rozwój sektora elektronicznego w Polsce - właściciel marki Goodram dołącza do KIGEiT
Produkcja elektroniki
Litewska Teltonika inwestuje w produkcję PCB i usługi EMS
Produkcja elektroniki
Rynek zaawansowanych podłoży wkrótce przekroczy 30 mld dolarów
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Gospodarka
USA ograniczają sprzedaż oprogramowania EDA do Chin
Gospodarka
SoMLabs i Scythe Studio: partnerstwo w zakresie rozwiązań embedded
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów