Projekt Aurora - Stany Zjednoczone budują najszybszy komputer

| Gospodarka Projektowanie i badania

Amerykański Departament Energii oraz Argonne National Laboratory zlokalizowane w pobliżu Chicago, we współpracy z z Intelem, największym na świecie dostawcą chipów dla centrów danych, oraz Crayem, który specjalizuje się w ultraszybkich maszynach, prowadzą działania mające na celu budowę do 2021 roku superszybkiego komputera, dysponującego wydajnością na poziomie exaflopowym. Projekt Aurora wart jest 500 mln dolarów. 1 exaflop to tysiąc petaflopów, czyli 10 do potęgi 18 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Projekt Aurora - Stany Zjednoczone budują najszybszy komputer

Jeśli projekt się powiedzie, Aurora będzie reprezentować skok o prawie rząd wielkości w porównaniu z istniejącymi maszynami, które posiadają wydajność na poziomie petaflopów. Jedną z podstawowych funkcji Aurory byłoby symulowanie wybuchów jądrowych, filaru rozwoju broni od czasu zakazu przeprowadzania rzeczywistych detonacji. Superkomputer wykorzystywany byłby również do innych prac badawczych, jak na przykład opracowanie lepszych materiałów akumulatorowych. Plany budowy maszyn o wydajności liczonej w exaflopach ogłosiły również Chiny, Unia Europejska i Japonia.

Projekt jest wygraną dla Intela, który dostarczy dla Aurory procesory Xeon i układy pamięci Optane. W zakresie zastosowań mikroukładów w superkomputerach Intel z sukcesem rywalizuje z firmą Nvidia, obecnie maszyny takie w coraz większym stopniu bazują na sztucznej inteligencji. Chipy Nvidii, obok układów rywali, znajdują się w pięciu superkomputerach z pierwszej dziesiątki globalnego rankingu TOP500.

Najmocniejsza aktualnie maszyna na świecie - superkomputer Summit w Oak Ridge National Laboratory, w Tennessee - zawiera chipy IBM i Nvidii.

Pochodzenie chipów dla superkomputerów stało się jednym z czynników napięć handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Trzeci najszybszy na świecie superkomputer - chiński Sunway TaihuLight - ma chipy opracowane w Chinach.

źródło: Reuters