Pekin wprowadza politykę wspierającą przemysł chipowy

| Gospodarka Artykuły

Przemysł półprzewodnikowy w Pekinie rozwija się dzięki ścisłej współpracy krajowych firm i organizacji, działających w całym łańcuchu przemysłowym, a także dzięki wspierającej go polityce chińskiej stolicy. Pekin wydał wytyczne dotyczące rozwoju przemysłu półprzewodnikowego 26 grudnia 2017 r., w których wzywa do "skoordynowanego rozwoju całej gałęzi przemysłu opartego na zaawansowanej produkcji". Ma to być bodziec dla licznych miejscowych producentów mikroukładów.

Pekin wprowadza politykę wspierającą przemysł chipowy

Zgodnie z dokumentem przewodnim, Pekin chce do 2020 r. zbudować bazę innowacji dla technologii półprzewodnikowych, która charakteryzowałaby się globalnym oddziaływaniem. Chiny postrzegają branżę półprzewodnikową jako jedną z gałęzi strategicznych, a Pekin zamierza temu sektorowi udzielić wsparcia, uważąjąc go za jeden z dziesięciu najlepszych. Obecnie Chiny każdego roku importują półprzewodniki o wartości 200 miliardów dolarów.

Największy producent układów scalonych na kontynencie chińskim - szanghajska firma Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) - założyła fabrykę w Pekińskim obszarze rozwoju ekonomiczno-technologicznego (E-Town) już w 2004 roku. Kolejną fabrykę firma otworzyła w Pekinie w roku 2012 roku, kiedy to stolica wyrosła na kluczową półprzewodnikową bazą produkcyjną w Chinach.

Między innymi ze względu na potrzebę bliższej współpracy z innymi przedsiębiorstwami z branży, do E-Town przeniósł się producent wyposażenia do produkcji półprzewodników Naura Technology Group. Część sprzętu Naura sprzedaje teraz firmie SMIC, która obecnie wykorzystuje kilkaset typów urządzeń wyprodukowanych w kraju, podczas gdy wcześniej w dużym stopniu zależała od wyposażenia importowanego.

Z czasem w obszarze E-Town uformowany został kompletny łańcuch przemysłowy branży półprzewodnikowej, który obejmuje dostarczanie niezbędnego sprzętu, produkcję, a także projektowanie.

źródło: China.org.cn