Chińskie firmy robią postępy w rozwoju chipów AI

| Gospodarka Artykuły

Chińscy twórcy chipów przeznaczonych do rozwijania sztucznej inteligencji (AI), w tym firmy Hisilicon Semiconductor, Cambricon, DeePhi Tech, Horizon Robotics oraz Bitmain, korzystając z pomocy chińskiego rządu agresywnie planują nowe strategie biznesowe, aby konkurować z globalnymi dostawcami układów scalonych. Rząd Chin ogłosił niedawno trzyletni plan promowania technologii sztucznej inteligencji i rozwoju przemysłu w latach 2018-2020, obejmujący osiem głównych zastosowań, w tym inteligentne samochody i roboty serwisowe.

Chińskie firmy robią postępy w rozwoju chipów AI

Obecnie kilka typów chipów, w tym ASIC, GPU, FPGA i CPU, jest już wykorzystywanych do uczenia maszynowego i obliczeń w sieciach neuronowych przez graczy takich, jak Nvidia, Intel, Qualcomm, Google, Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, IBM i Samsung Electronics, którzy rozwijają nowe technologie i chipy na rynek sztucznej inteligencji. Jeśli chodzi o deweloperów chińskich, Hisilicon udostępnił niedawno procesor aplikacyjny Kirin 970 z obsługą AI, wykonany przy użyciu 10-nanometrowej technologii FinFET firmy TSMC. Dzięki wsparciu chińskiego rządu i firmy macierzystej Huawei, badania, rozwój i dostawy tego chipa wypadły lepiej od oczekiwań.

Cambricon pierwotnie był zespołem działającym w ramach Chińskiej Akademii Nauk zajmującej się rozwojem procesorów i technologii sztucznej inteligencji. Firma została założona w 2016 roku wraz z wydaniem pierwszego chipa przeznaczonego dla aplikacji do głębokiego uczenia się. Niedawno w firmę zainwestowało kilku chińskich dużych graczy, w tym Alibaba, Lenovo i Turing.

DeePhi wypuściło dwa układy sztucznej inteligencji, z których jeden przeznaczony jest do zastosowań w chmurze, a drugi do zastosowań w urządzeniach końcowych. Firma uzyskała fundusze od Samsunga, Alibaby, MediaTeka i Xilinxa, a układy FPGA DeePhi niedawno osiągnęły znaczną poprawę wydajności obliczeniowej dzięki pomocy technicznej firmy Xilinx.

Firma Horizon pozyskała inwestora w postaci Intela i, w oparciu o doświadczenie i zasoby Intela w zakresie układów CPU, FPGA i rozwiązań 5G, zamierza przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe w zakresie wbudowanej architektury sprzętowej AI na potrzeby rynku autonomicznych pojazdów. Intel zapewnia firmie Horizon elastyczną platformę o niskim zużyciu energii, integrującą technologię FPGA z technologiami Horizona.

Bitmain jest obecnie głównym, światowym dostawcą systemów "wydobywania" kryptowalut i jednym z głównych klientów TSMC. Oprócz eksploracji kryptowalut, firma kieruje również swoje zasoby ku rozwijaniu sztucznej inteligencji i podobno planuje udostępnić chip ASIC zaprojektowany podobnie jak TPU 2 Google'a.

źródło: DigiTimes

Zobacz również