Chiny zainwestują w półprzewodniki więcej niż Europa i Japonia razem

| Gospodarka Artykuły

IC Insights prognozuje, że firmy z Chin wydadzą w 2018 roku na inwestycje w półprzewodniki 11 miliardów dolarów. Stanowi to 10,6% oczekiwanych w tym czasie światowych nakładów w wysokości 103,5 miliarda dolarów. Wartość ta nie tylko 5-krotnie przekroczy kwotę, którą chińskie firmy wydały zaledwie trzy lata wcześniej, ale także przewyższy tegoroczne, łączne wydatki firm z branży półprzewodnikowej, które swoje siedziby mają w Japonii i Europie.

Chiny zainwestują w półprzewodniki więcej niż Europa i Japonia razem

IC Insights wskazuje, że od czasu przyjęcia modelu biznesowego fab-lite, trzech głównych europejskich producentów półprzewodników ma bardzo niewielki udział w całkowitych wydatkach kapitałowych branży i według prognoz ma w 2018 r. odpowiadać za jedynie 4% globalnych wydatków. Odpowiada to 8% światowych nakładów inwestycyjnych w roku 2005. Chociaż może pojawić się sporadyczny skok wydatków kapitałowych firm europejskich, IC Insights uważa, że ​​firmy z siedzibą w Europie w 2022 r. będą generować jedynie 3% światowych nakładów inwestycyjnych w przemyśle półprzewodnikowym.

Analitycy zauważają, że japońskie firmy produkujące półprzewodniki, np. Renesas i Sony, również przechodzą na model biznesowy fab-lite. W wyniku silnej konkurencji zmniejszającej liczbę i siłę przedsiębiorców z Japonii oraz postępującej transformacji w kierunku działalności fab-lite, firmy z Japonii znacznie zmniejszyły inwestycje w nowe fabryki i sprzęt do produkcji płytek półprzewodnikowych.

Oczekuje się, że japońskie firmy będą w 2018 r. źródłem zaledwie 6% łącznych wydatków kapitałowych w przemyśle półprzewodnikowym, co stanowi duży spadek w porównaniu z 22% udziałem w roku 2005 r. i jeszcze większy spadek w stosunku do 51% udziału w roku 1990.

Od wielu lat częścią listy głównych producentów półprzewodników jest chińska firma SMIC działająca w trybie pure-play foundry. Teraz pojawiły się cztery kolejne firmy z Chin - XMC/YMTC, Innotron, JHICC oraz pure-play foundry Shanghai Huali - które w tym roku i latach następnych staną się znaczącymi producentami półprzewodników na świecie. Oczekuje się, że każda z tych firm poniesie znaczne wydatki na wyposażenie i rozbudowę swoich nowych fabryk w 2018 i 2019 roku.

Ze względu na wzrost wydatków ze strony chińskich start-upów pamięciowych, IC Insights uważa, że ​​udział regionu Azji i Pacyfiku oraz krajów określanych jako reszta świata, w wydatkach kapitałowych w przemyśle półprzewodnikowym, utrzyma się na poziomie ponad 60% przez co najmniej kilka następnych lat.

źródło: DigiTimes

Zobacz również