Chiny wchłaniają coraz mniej smartfonów

Według Canalys dostawy smartfonów w Chinach osiągnęły w 2018 r. poziom 396 mln sztuk, czyli najmniej od 2013 r. W czwartym kwartale ubiegłego roku odnotowano siódmy z rzędu spadek chłonności chińskiego rynku. Jednocześnie w miarę jak zmniejszają się dostawy, rynek gwałtownie się konsoliduje. Udział w chińskim rynku 5 największych producentów smartfonów wzrósł z 73% w 2017 r. do 88% w 2018.

Posłuchaj
00:00

Na ogólnym rynkowym spadku zarabiają firmy Huawei i Vivo, rosnąc odpowiednio o 16 i 9%. Firmie Oppo udało się utrzymać drugie miejsce, przy spadku o 2% i jednocześnie rosnącym udziale w rynku. Firma Xiaomi zajęła czwarte miejsce, ponieważ rozczarowująca druga połowa roku przyczyniła się do spadku wielkości dostaw całorocznych o 6%. Na miejscu piątym - z 13% spadkiem - w 2018 roku pozostał Apple.

W 2018 r. Huawei osiągnął rekordowy udział w chińskim rynku wynoszący 27%, przy 105 milionach dostarczonych urządzeń. - Huawei przeniknął do high-endu dzięki innowacjom technologicznym i wzmocnieniu marki, co pomogło firmie znacznie zwiększyć w Chinach swoją przewagę. Strategia podwójnej marki okazała się ogromnym sukcesem, a subbrand Honor pomógł pokryć szeroki zakres przedziałów cenowych. Dla Huaweia Chiny nadal stanowią mocną podstawę do ekspansji zagranicznej, ponieważ producent ten chce w rywalizacji o globalne przywództwo w 2019 r. rzucić wyzwanie Samsungowi - powiedział analityk Canalys Mo Jia.

Wśród pierwszej piątki dostawców telefonów w Chinach rok 2018 okazał się najtrudniejszy dla Apple'a. Dostawy amerykańskiego potentata spadły o 13% ponieważ klienci zniechęcili się wysokimi cenami nowego iPhone'a, a sprzedaż modeli, takich jak iPhone 7 i 8 nie wzrosła ​​znacząco nawet po obniżeniu cen, po wprowadzeniu iPhone'a XS.

Canalys spodziewa się, że w bieżącym roku chiński rynek smartfonów spadnie o 3%, do 385 mln sztuk. W Chinach 2019 r. będzie równocześnie oznaczać początek ery 5G - producenci przygotowują się do wprowadzania na rynek urządzeń 5G, a operatorzy zaczynają uruchamiać komercyjne sieci tego typu. Konsumpcja w Chinach przesuwa się w kierunku wyższych standardów i wyższej jakości. W rezultacie średnia cena sprzedaży smartfonów ma w 2021 r. przekroczyć 400 dolarów.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Samsung zaatakuje chińskich rywali na rynku smartfonów w Indiach
Chiny zwiększają zdolności produkcyjne fabryk półprzewodników
Rynek smartfonów w Chinach nadal słabnie
Chiny blokują import iPhone'ów
Chińscy producenci telefonów stają się markami mainstreamowymi
Rozwój 5G w Chinach wyniesie Huaweia na pozycję globalnego lidera sprzedaży smartfonów
W Chinach wzrośnie zapotrzebowanie na procesory aplikacyjne
Dostawy chińskich smartfonów wzrosły o 20%
Chiny zainwestują w półprzewodniki więcej niż Europa i Japonia razem
Spośród 12 topowych dostawców smartfonów 9 pochodzi z Chin
Słabnie sprzedaż smartfonów z Chin
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów