Chiny blokują import iPhone'ów

| Gospodarka Aktualności

Czy to najnowsza odsłona wojny handlowej USA-Chiny? Chiński sąd przychylnie odniósł się do oskarżenia Qualcomma wystosowanego przeciwko firmie Apple i wydał zakaz sprzedaży niemal wszystkich modeli iPhone'ów. Spór dotyczy dwóch patentów Qualcomma, przy czym Apple kwestionuje zakres zakazu, mówiąc że obejmuje on tylko telefony działające na starszym systemie operacyjnym iOS 11, który pojawił się w roku 2017. Modele iPhone'ów sprzedawane aktualnie pracują na wersji iOS 12, którą wprowadzono we wrześniu.

Chiny blokują import iPhone'ów

- Wysiłki Qualcomma mające na celu blokowanie sprzedaży naszych produktów to kolejne desperackie posunięcie firmy, której nielegalne praktyki są badane przez organy nadzoru na całym świecie. Wszystkie modele iPhone'ów są dla naszych klientów w Chinach nadal dostępne. Qualcomm wskazuje trzy patenty, o których nigdy wcześniej nie było mowy, w tym jeden, który został już unieważniony. Będziemy dochodzić naszych praw za pośrednictwem sądów - zapowiedziała firma Apple w oświadczeniu.

Trwające już około dwa lata tarcia między Applem i Qualcommem odbijają się na wartości amerykańskiej firmy. W bieżącym kwartale akcje firmy Apple straciły już 26% wartości.

źródło: CNBC