Apple redukuje produkcję iPhone'ów o 20%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według raportu japońskiego dziennika finansowego Nikkei kalifornijska firma zwróciła się do dostawców, by dla trzech nowych iPhone'ów, które planuje udostępnić w drugiej połowie 2018 roku, wyprodukowali o około 20% mniej komponentów, w porównaniu do ubiegłorocznych planów dotyczących modeli iPhone X i iPhone 8. Apple spodziewa się, że w tym roku dostarczy 80 milionów nowych modeli telefonów iPhone, czyli właśnie o 20% mniej niż planowano w tym samym czasie w roku ubiegłym.

Apple redukuje produkcję iPhone'ów o 20%

Redukcja ma wynikać z obaw, że konsumenckie zamiłowanie do nowych wersji kultowych smartfonów może po latach gwałtownego wzrostu zostać schłodzone. Firma sprzedała 217 milionów iPhone'ów, w tym starszych modeli, w roku finansowym zakończonym 30 września. Niektórzy analitycy twierdzili, że już w tym roku Apple spodziewa się sprzedaży mniejszej liczby telefonów niż ostatnio, ponieważ globalny popyt na telefony słabnie, a konkurenci są silni.

Firma sprzedała 129,5 miliona iPhone'ów w ciągu ostatnich dwóch kwartałów, co jest niewielką zmianą w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej. Wielu analityków twierdzi, że wysoka cena iPhone'a X - który sprzedawany jest za 1000 dolarów - również zmniejsza zapotrzebowanie na flagowy model. Ogólnie istnieje pogląd, że ponieważ ulepszenia wprowadzone do iPhone'a z każdym rokiem stają się coraz bardziej marginalne, może być trudniej przekonać konsumentów do zapłacenia za najnowszy model, kiedy urządzenie starszej generacji jest równie dobre. Jednak w czasie, gdy media w ciągu ostatnich sześciu miesięcy prowadziły różne spekulacje na temat popytu na iPhone'a X, wartość rynkowa firmy Apple nadal rosła i zbliża się obecnie do 1 biliona dolarów.

źródło: Reuters