Apple przejmuje część firmy Dialog Semiconductor

| Gospodarka Produkcja elektroniki

By zwiększyć swoje możliwości operacyjne w Europie, Apple kupuje część dostarczającego chipy przedsiębiorstwa Dialog Semiconductor. Ogłoszona dzisiaj przez obie spółki transakcja ma wartość 600 mln dolarów. W ramach umowy Apple przejmuje patenty, zespół około 300 inżynierów, z których większość pracuje już nad chipami dla urządzeń Apple'a, oraz biura firmy Dialog zlokalizowane w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Niemczech.

Apple przejmuje część firmy Dialog Semiconductor

Apple przejmuje około 16% siły roboczej Dialoga i zapowiada, że pracownicy pozostaną w Europie i będą podlegać Johny'emu Srouji, starszemu wiceprezesowi firmy ds. technologii sprzętowej, który nadzoruje prace nad projektowaniem chipów Apple'a.

Połowa wartości umowy, czyli około 300 mln dolarów, to gotówka przeznaczona dla inżynierów i biur Dialogu, a pozostałe 300 mln to przedpłata za dostarczanie chipów w ciągu najbliższych trzech lat - poinformowały firmy. Od czasu pojawienia się dekadę temu pierwszego iPhona firma Apple używa produkowanych przez Dialog Semiconductor chipów do zarządzania energią w celu optymalizacji pracy baterii.

Ogłaszając transakcję, Dialog poinformował, że nie wpłynie to na jego przychody w 2018 r., i że będzie kontynuował dostawy zakontraktowanych produktów dla Apple'a. Dialog powiedział również, że nadal będzie dostarczać chipy innym klientom, skupiając się między innymi na rynku motoryzacyjnym i internetowym.

Na razie umowa daje odpowiedzi na pytania o przyszłe relacje między Applem i Dialogiem, których akcje w tym roku spadły, gdy Apple poinformował, że planuje stosować chipy od innego dostawcy. Transakcja zapewnia utrzymywanie relacji biznesowych przez kolejne trzy lata. Anglo-niemiecki producent zapowiedział, że rozpocznie program wykupu nawet do 10% akcji po kolejnej kwartalnej aktualizacji wyników.

Umowa stanowi rozszerzenie działalności Apple'a w zakresie projektowania układów scalonych, która w 2010 r. przeszła na wyższy poziom, kiedy firma wypuściła swój pierwszy niestandardowy procesor dla iPada i iPhone'a.

Od 2000 roku Apple zatrudnił w Europie około 20 tys. pracowników. Amerykański potentat ma już centra projektowania chipów w Monachium w Niemczech, gdzie zatrudnia 1000 pracowników, oraz St Albans w Wielkiej Brytanii. Nowa umowa zapewni Apple'owi dodanie do jego zasobów czterech ośrodków Dialog Semiconductor - w Livorno we Włoszech, w Swindon w Wielkiej Brytanii oraz w Nabern i Neuaubing w Niemczech.

Transakcja ma być sfinalizowana w pierwszej połowie 2019 r., z zastrzeżeniem spełnienia zwyczajowych warunków oraz uzyskania odpowiednich pozwoleń organów nadzoru.

źródło: Reuters