Apple kupuje start-up tworzący soczewki do okularów AR

| Gospodarka Optoelektronika

Firma Apple przejęła start-up Akonia Holographics, działający w Longmont w stanie Kolorado, skoncentrowany na wytwarzaniu soczewek do gogli rozszerzonej rzeczywistości. Apple ma ambicje, by stworzyć urządzenie typu wearable, które nakładałoby cyfrowe informacje na widziany, rzeczywisty świat.

Apple kupuje start-up tworzący soczewki do okularów AR

Wartość transakcji nie jest znana, a polityka przejęć firmy Apple sprawia, że nie jest również znana rzeczywista data dokonania przejęcia. Ponieważ jeden z graczy funkcjonujących w branży rozszerzonej rzeczywistości powiedział, że zespół firmy Akonia stał się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy "bardzo cichy", przypuszcza się, że ​​transakcja mogła mieć miejsce w pierwszej połowie 2018 r.

Firma Akonia została założona w 2012 roku przez grupę naukowców zajmujących się holografią. Początkowo skupiała się na technologii holograficznego magazynowania danych, a następnie przeniosła swoje wysiłki na tworzenie wyświetlaczy do urządzeń obsługujących rzeczywistość rozszerzoną.

W rzeczywistości rozszerzonej informacje cyfrowe nakładane są na rzeczywisty świat, tak jak w popularnej grze Pokemon Go. Telefony komórkowe wykorzystują swój system kamer, aby to zrobić na ekranie, ale główne firmy technologiczne chcą stworzyć okulary, które pokażą cyfrowe informacje na przezroczystych soczewkach.

Akonia twierdzi, że jej technologia wyświetlania umożliwia stosowanie cienkich, przezroczystych soczewek, przy użyciu których wyświetlane mogą być żywe, kolorowe obrazy w szerokim polu widzenia. Firma posiada ponad 200 patentów związanych z systemami holograficznymi i materiałami.

W zeszłym roku Bloomberg informował, że Apple opracowuje okulary obsługujące rozszerzoną rzeczywistość, które mogą być dostępne już w 2020 roku. Apple odmówił komentarza na temat swoich planów i produktów.

Akwizycja Akonii jest pierwszą wyraźną oznaką tego, w jaki sposób Apple może poradzić sobie z jednym z najtrudniejszych wyzwań w sprzęcie dla rzeczywistości rozszerzonej, czyli budową krystalicznie czystych, przejrzystych wyświetlaczy optycznych, cienkich i wystarczająco lekkich, aby pasowały do ​​okularów podobnych do noszonych na co dzień, przy tym dających obrazy wystarczająco jasne do użytku na zewnątrz, a także odpowiednich do masowej produkcji przy stosunkowo niskiej cenie.

Obecnie dostępne na rynku zestawy gogli AR, takie jak HoloLens Microsoftu i Magic Leap One start-apu Magic Leap, używają zaciemnionych soczewek i są przeznaczone do użytku w pomieszczeniach. Oba urządzenia są też przeznaczone dla programistów testujących technologię i kosztują kilka tysięcy dolarów.

źródło: Reuters