Apple rezygnuje z budowy w Danii drugiego centrum przetwarzania danych

| Gospodarka Aktualności

Pierwotnie firma Apple planowała zbudowanie w Danii dwóch centrów przetwarzania danych, zasilanych energią wiatrową i pochodzącą z biomasy. Pierwsza faza budowy obiektu zlokalizowanego w pobliżu miasta Viborg ma być ukończona jeszcze w tym roku. Centrum to, oprócz hali obróbki danych, dysponować ma własną podstacją energetyczną.

Apple rezygnuje z budowy w Danii drugiego centrum przetwarzania danych

Pomysł zasilania obiektu energią odnawialną jest wynikiem zobowiązania się producenta do poparcia paryskiego porozumienia klimatycznego.

Apple ogłosił, że pod kolejną lokalizację w 2017 roku zakupił 285 hektarów powierzchni w miejscowości Aabenraa, w pobliżu niemieckiej granicy. Mimo tego zakupu producent zmienił plany i zamierza rozszerzać obecne centrum przetwarzania danych, zamiast w innych miejscach budować kolejne.

Norwegia i Dania od dawna przyciągają energochłonny przemysł i różnego rodzaju firmy technologiczne ze względu na dysponowanie odpowiednią ilością odnawialnych źródeł energii. Dzięki produkcji pochodzącej z elektrowni wiatrowych i wodnych ceny za energię są dużo niższe, co przekłada się na decyzje coraz większego grona przedsiębiorców o rozwoju przemysłu w tych obszarach.

źródło: Reuters