Japan Display otrzyma 100 mln dolarów od Apple'a w ramach bailoutu

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Japan Display Inc (JDI) poinformował, że otrzyma od swojego klienta 100 mln dolarów dofinansowania w ramach procedury bailoutu, czyli ratowania firmy przed upadłością. Zdaniem źródeł, wsparcia udzieli Apple. Japan Display zmaga się z kryzysem finansowym wynikającym z niedawnego odejścia Apple'a od wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD) i rozczarowującej sprzedaży iPhone'a XR - jedynego modelu z ekranem LCD, obecnego w ofercie z 2018 roku. Apple odmawia komentowania tej informacji.

Japan Display otrzyma 100 mln dolarów od Apple'a w ramach bailoutu

Jak informuje źródło zaznajomione ze sprawą, firma Apple, która w ostatnim roku finansowym odpowiadała za osiągnięcie przez Japan Display 60,6% przychodów, dołączy do konsorcjum prowadzonego przez China Harvest Group, planującego realizację inwestycji w wysokości do 80 mld jenów (742 mln dolarów). Japan Display powiedział w oświadczeniu, że Grupa Harvest sformalizowała swoją decyzję o dofinansowaniu kwotą prawie 500 mln dolarów, w tym 100 mln dolarów pochodzących od klienta. Jeden z członków konsorcjum, Oasis Management Company Ltd z Hongkongu, planuje zainwestować 150 mln dolarów, ale Japan Display zaznacza, że nie otrzymał jeszcze formalnego powiadomienia. Firma prowadzi też rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami.

Japan Display już od pewnego czasu negocjował z chińsko-tajwańskim konsorcjum warunki transakcji ratunkowej, ale inwestorzy wielokrotnie opóźniali podjęcie formalnej decyzji w celu ponownej oceny perspektyw firmy. Tajwański producent wyświetlaczy TPK Holding Co Ltd i firma finansowa CGL Group zrezygnowali z udziału w tym procesie na początku bieżącego miesiąca.

Firma Japan Display jest winna Apple'owi ponad 900 mln dolarów z 1,5 mld całkowitych kosztów budowanej cztery lata temu fabryki. Aby ustabilizować finanse Japan Display, Amerykanie zgodzili się spowolnić tempo spłaty zobowiązania przez dwa lata i rozważyć zwiększenie zamówień od JDI. Największy udziałowiec Japan Display, wspierany przez zależny od japońskiego rządu fundusz INCJ, zaproponował również umorzenie 44,7 mld jenów długu.

Spółka Japan Display powstała w 2012 r. z połączenia jednostek zajmujących się wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi w firmach Hitachi, Toshiba i Sony. W przeprowadzeniu transakcji jako pośrednik brał udział japoński rząd.

źródło: Reuters

Zobacz również