Apple próbuje wykupić oddział Intela za 1 mld dolarów

| Gospodarka Komunikacja

Apple zamierza za 1 mld dolarów wykupić oddział Intela zajmujący się modemowymi układami przeznaczonymi dla smartfonów. Według źródeł, na które powołuje się Wall Street Journal, obecnie amerykański koncern prowadzi w tej sprawie zaawansowane rozmowy. Apple zwykle unikał wielkich przejęć, skupiając się na kupowaniu w ciągu roku kilkunastu mniejszych firm. Dotychczas największą transakcją firmy było przejęcie w 2014 r. Beats Electronics LLC za kwotę 3 mld dolarów.

Apple próbuje wykupić oddział Intela za 1 mld dolarów

Negocjacje między Apple'm a Intelem trwają już łącznie od około roku. Były kilkakrotnie przerywane, między innymi wówczas, gdy Apple podpisał wieloletnią umowę z rywalem Intela - Qualcommem, co było rezultatem trwającego dwa lata sporu prawnego między firmami.

Wykupienie oddziału Intela pozwoli firmie Apple stać się właścicielem technologii i patentów, nad którymi Intel pracował przez wiele lat, szczególnie dotyczy to rozwiązań z zakresu 5G. Amerykański koncern mógłby zaoszczędzić na samodzielnym rozwoju modemowych chipów, na potrzeby którego zatrudnił 1,2 tys. osób - łącznie z byłymi pracownikami Intela.

Transakcja będzie korzystna również dla Intela, który podobno na oddziale do spraw smartfonów rocznie traci blisko 1 mld dolarów.

źródło: WNP