Kapitalizacja rynkowa Apple przekroczyła bilion dolarów

| Gospodarka Aktualności

W czwartek Apple został pierwszą amerykańską spółką notowaną na giełdzie, której kapitalizacja rynkowa przekroczyła bilion dolarów. Stało się tak po przekroczeniu przez akcje kursu 207 dolarów. W kolejnym dniu akcje jeszcze nieco zdrożały, przekraczając cenę 208 dolarów. Zdaniem analityków, bilion dolarów kapitalizacji to bariera, której przebicie doprowadzi do szybkiego dalszego wzrostu wartości firmy.

Kapitalizacja rynkowa Apple przekroczyła bilion dolarów

Wzrost wartości spółki jest efektem euforycznej reakcji na opublikowane kilka dni temu wyniki finansowe za III kwartał bieżącego roku. Apple odnotował czwarty z rzędu kwartał, w którym przychody miały dwucyfrowy wzrost. Przychody wyniosły 53,3 mld dolarów, rosnąc o 17% rok do roku. Spadające przychody ze sprzedaży Maców, w wyniku słabnięcia globalnego rynku komputerów, są z nawiązką kompensowane przez wzrost sprzedaży iPhonów i iPadów. Według Charliego Bilello z zajmującej się doradztwem inwestycyjnym firmy Pension Partners, przychody Apple'a w 2018 roku mogą osiągnąć historyczny dla spółki rekord 261 mld dolarów.

Zdaniem analityków firma Apple wciąż wydaje się stosunkowo tania, nawet z wyceną sięgającą biliona dolarów. Według danych zebranych przez Thomson Reuters mediana ceny docelowej akcji amerykańskiego potentata wynosi 218,50 dolara, a średnia cena docelowa 215,46 dolara.

Najwyższe oczekiwania co do kursu akcji Apple'a ma Brian White, analityk Monness Crespi Hardt, który twierdzi, że akcje mogą kosztować nawet 275 dolarów, co oznacza wycenę firmy na poziomie 1,3 biliona dolarów. Pomimo rekordowej wyceny Brian White powiedział, że Apple ma jedne z najbardziej niedocenianych akcji na świecie.

Z kolei Trip Miller z Gullane Capital LLC, który również sądzi, że akcje firmy Apple powinny mieć kurs wyraźnie wyższy niż obecny, uważa jednocześnie, że zbyt duża część przychodów Apple'a uzależniona jest od jednego produktu, i właśnie to jest siłą hamującą wzrosty wyceny.

O drugie miejsce w wyścigu, którego celem jest przekroczenie biliona dolarów rynkowej kapitalizacji w Stanach Zjednoczonych, walczą firmy Amazon, Microsoft i Alphabet. W lipcu kapitalizacja Amazona przekroczyła 900 mld dolarów. Dla rynków finansowych zagrożeniem i niewiadomą jest obecna wojna handlowa Chiny-USA.