Rynek smartfonów w Chinach nadal słabnie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Digitimes Research przewiduje, że dostawy smartfonów na rynku chińskim odnotują w pierwszym kwartale 2019 roku roczny spadek o ponad 10%, do poziomu poniżej 80 milionów, po spadku o 20% w czwartym kwartale 2018. Wówczas sprzedaż smartfonów w Chinach spadła do poziomu poniżej 100 milionów sztuk. Wprowadzenie na rynek iPhone'a XR oraz wysiłki promocyjne nie doprowadziły do wzbudzenia fali zakupów​​, mimo że czwarty kwartał jest tradycyjnie szczytem sezonu sprzedaży smartfonów.

Rynek smartfonów w Chinach nadal słabnie

Z wyjątkiem Huaweia, pierwsza piątka marek odnotowała w czwartym kwartale 2018 roku spadki z powodu rosnącej niepewności związanej ze sporem handlowym USA-Chiny i niekorzystnej sytuacji gospodarczej w Chinach.

Huawei odnotował w czwartym kwartale wzrost dostaw o 10%, głównie dzięki wsparciu ze strony chińskich konsumentów po aresztowaniu dyrektor finansowej Meng Wangzhou w Kanadzie, na początku grudnia ubiegłego roku. Moment wprowadzenia modelu Mate 20 zachęcił także użytkowników do kupowania produktów firmy Huawei i odrzucania iPhone'ów firmy Apple. W rezultacie Apple zanotował w tym czasie spadek sprzedaży w Chinach o prawie 40%, podczas gdy inne lokalne marki zostały dotknięte spadkiem sprzedaży o około 20%.

źródło: DigiTimes