Sankcje USA są dużym problemem dla chińskich producentów półprzewodników

Ograniczenia gospodarcze w zakresie zaawansowanych technologii wprowadzone przez USA stanowią duże utrudnienie dla chińskiego przemysłu półprzewodnikowego. W ostatnim okresie Huawei powiadomił dostawców komponentów elektronicznych do produkowanych przez siebie urządzeń, że w tym roku z powodu sankcji USA zmniejszy zamówienia aż o 60%. Firma planuje zamówić elementy do maksymalnie 70-80 mln smartfonów, tj. około dwukrotnie mniej niż rok wcześniej. To może stanowić jedynie początek problemów.

Posłuchaj
00:00

Amerykańska National Security Commision for Artificial Intelligence - NSCAI - zaleca, by USA wraz z sojusznikami jeszcze bardziej zacieśniły kontrolę nad eksportem sprzętu do produkcji półprzewodników (w technologii 5- i 7-nanometrowej). Rada otwarcie przyznaje, że jej celem jest utrzymanie posiadanej przewagi technicznej i technologicznej oraz spowolnienie rozwoju chińskiego przemysłu półprzewodników.

Działania Stanów Zjednoczonych zmusiły chińskich producentów także do większego zainteresowania starszymi urządzeniami. Ceny używanych (nie objętych sankcjami) urządzeń do produkcji układów scalonych wzrosły w ciągu roku o 20% oraz niemal 90% tego sprzętu trafia do Chin, co przekonuje, że blokady utrudniają biznes.

Na starszych liniach nie da się produkować układów scalonych do infrastruktury 5G, jednego ze sztandarowych projektów Pekinu. Stąd amerykańskie faktyczne sankcje już doprowadziły do spowolnienia wdrażania sieci 5G w samych Chinach i utrudniają Huaweiowi ekspansję na rynkach zagranicznych.

Wiele chińskich firm półprzewodnikowych zaangażowało się w projekty inwestycyjne w ciemno, bez doświadczenia, technologii i wykwalifikowanych pracowników. Teraz te projekty upadają, bo sankcje nie pozwalają na ich dokończenie. Przykładem może być Hongxin Semiconductor Manufacturing (HSMC), która zainicjowała wart 18,5 mld dolarów projekt zmierzający do uruchomienia produkcji chipów w technologii 14 i 7 nanometrów, a w przyszłości także o mniejszym rozmiarze charakterystycznym. Planowany zakład miał być jednym z najnowocześniejszych w Chinach i cieszył się dużym wsparciem władz miasta i prowincji Hubei. W związku z obostrzeniami HSMC nie udało się nabyć sprzętu od ASML, koniecznego do uruchomienia produkcji układów scalonych w technologii 7 nm i projekt upadł.

Powiązane treści
Mimo sprzeciwów USA, Huawei dostarczy sprzęt 5G dla Wielkiej Brytanii
USA vs Chiny - jeśli nie możesz ich pokonać, wprowadź embargo!
W 2021 roku rynek wchłonie ponad bilion elementów półprzewodnikowych
Mimo ograniczeń handlowych Huawei osiągnął rekordową sprzedaż
Chińskie półprzewodniki - ambitne plany i kryzysowe wstrząsy
Rynek podzespołów w 2021 roku - najpierw dłużej, teraz także drożej
Stany Zjednoczone usuną Xiaomi z czarnej listy
Chiny blokują import iPhone'ów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów