Komisja Europejska ukarała Qualcomma grzywną w wysokości 1,23 mld dolarów za nadużycia we współpracy z Apple'm

| Gospodarka Artykuły

Komisja Europejska (KE) nałożyła na firmę Qualcomm karę w wysokości 997 mln euro, czyli 1,23 mld dolarów, za nadużywanie dominującej pozycji na rynku układów przeznaczonych do komunikacji w paśmie LTE. KE stwierdziła, że ​​Qualcomm uniemożliwiał rywalom konkurowanie na rynku poprzez dokonywanie znaczących płatności na rzecz firmy Apple pod warunkiem, że nie będzie ona kupować chipów od konkurentów, co jest niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi. Firma Qualcomm zdecydowanie nie zgadza się z decyzją i będzie apelować.

Komisja Europejska ukarała Qualcomma grzywną w wysokości 1,23 mld dolarów za nadużycia we współpracy z Apple'm

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za regulacje w zakresie konkurencji, powiedziała, że Qualcomm nielegalnie "odcinał" rywali od rynku chipsetów LTE przez ponad pięć lat, tym samym wzmacniając swoją dominację na rynku. Qualcomm zapłacił miliardy dolarów amerykańskiemu kluczowemu klientowi - firmie Apple. Celem była gwarancja, że  we wszystkich iPhone'ach i iPadach Apple użyje wyłącznie chipów Qualcomma. W efekcie żaden rywal nie mógł rzucić Qualcommowi rynkowego wyzwania.

Qualcomm jest zdecydowanie największym na świecie dostawcą układów komunikacyjnych. Z kolei Apple jest kluczowym odbiorcą chipów LTE. Komisja Europejska poinformowała, że ​​w 2011 roku Qualcomm podpisał z Apple'm umowę zobowiązującą go do dokonywania znaczących płatności na rzecz Apple'a pod warunkiem, że amerykańska firma używać będzie w swoich urządzeniach wyłącznie chipsety Qualcomma. W 2013 r. okres obowiązywania umowy został przedłużony do końca roku 2016 r. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​umowa ta jasno określa, że ​​Qualcomm zaprzestanie dokonywania tych płatności, jeśli Apple uruchomi urządzenie z chipsetem dostarczonym przez rywala.

Komisja orzekła, że ​​grzywna w wysokości 997,4 mln euro uwzględnia czas trwania i wagę naruszenia przepisów antymonopolowych - kara stanowi 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku.

źródło: ZDNet