wersja mobilna
Online: 567 Poniedziałek, 2018.03.19

Biznes

Komisja Europejska ukarała Qualcomma grzywną w wysokości 1,23 mld dolarów za nadużycia we współpracy z Apple'm

czwartek, 25 stycznia 2018 10:44

Komisja Europejska (KE) nałożyła na firmę Qualcomm karę w wysokości 997 mln euro, czyli 1,23 mld dolarów, za nadużywanie dominującej pozycji na rynku układów przeznaczonych do komunikacji w paśmie LTE. KE stwierdziła, że ​​Qualcomm uniemożliwiał rywalom konkurowanie na rynku poprzez dokonywanie znaczących płatności na rzecz firmy Apple pod warunkiem, że nie będzie ona kupować chipów od konkurentów, co jest niezgodne z unijnymi przepisami antymonopolowymi. Firma Qualcomm zdecydowanie nie zgadza się z decyzją i będzie apelować.

Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za regulacje w zakresie konkurencji, powiedziała, że Qualcomm nielegalnie "odcinał" rywali od rynku chipsetów LTE przez ponad pięć lat, tym samym wzmacniając swoją dominację na rynku. Qualcomm zapłacił miliardy dolarów amerykańskiemu kluczowemu klientowi - firmie Apple. Celem była gwarancja, że  we wszystkich iPhone'ach i iPadach Apple użyje wyłącznie chipów Qualcomma. W efekcie żaden rywal nie mógł rzucić Qualcommowi rynkowego wyzwania.

Qualcomm jest zdecydowanie największym na świecie dostawcą układów komunikacyjnych. Z kolei Apple jest kluczowym odbiorcą chipów LTE. Komisja Europejska poinformowała, że ​​w 2011 roku Qualcomm podpisał z Apple'm umowę zobowiązującą go do dokonywania znaczących płatności na rzecz Apple'a pod warunkiem, że amerykańska firma używać będzie w swoich urządzeniach wyłącznie chipsety Qualcomma. W 2013 r. okres obowiązywania umowy został przedłużony do końca roku 2016 r. Komisja Europejska stwierdziła, że ​​umowa ta jasno określa, że ​​Qualcomm zaprzestanie dokonywania tych płatności, jeśli Apple uruchomi urządzenie z chipsetem dostarczonym przez rywala.

Komisja orzekła, że ​​grzywna w wysokości 997,4 mln euro uwzględnia czas trwania i wagę naruszenia przepisów antymonopolowych - kara stanowi 4,9% obrotu Qualcomma w 2017 roku.

źródło: ZDNet

 


World News 24h

poniedziałek, 19 marca 2018 15:59

The nation’s leading contract notebook computer manufacturers should see shipments regain growth momentum this month, after shipments softened last month due to weak orders from some major PC vendors and the effect of the Lunar New Year holiday, Morgan Stanley said last week. However, this quarter’s total notebook shipments from the five major original design manufacturers might still fare worse than expected.

więcej na: www.taipeitimes.com