wersja mobilna
Online: 524 Poniedziałek, 2018.06.18

Biznes

MediaTek przejmuje w Chinach udział Qualcomma w technologii LTE

piątek, 14 sierpnia 2015 12:37

MediaTek, trzeci co do wielkości na świecie projektant półprzewodników, najprawdopodobniej zapewni sobie wkrótce jeszcze większy niż obecnie udział w chińskim rynku LTE, a swój wzrost ma realizować kosztem lidera rynku - Qualcomma. Według prognoz Credit Suisse udział MediaTeka w chińskim rynku LTE wzrośnie z 20% w ostatnim kw. 2014 r. do 40-45% w drugiej połowie br. W opinii analityków dostawy układów firmy pracujących w ramach standardu LTE w roku obecnym wyniosą od 160 do 165 mln sztuk, chociaż nawet przedstawiciele MediaTeka prognozowali, że sprzedaż tego typu układów wyniesie w tym roku 150 mln urządzeń.

Procesory aplikacyjne MediaTeka działające w standardzie LTE mają w Chinach bardzo dobrą markę. Zdaniem analityków, w nadchodzących kwartałach MediaTek rozwinie też sprzedaż układów LTE baseband. Tajwańską firmę już od ponad 10 lat łączą dobre relacje handlowe z chińskimi producentami, co jest jedną z przyczyn przewagi jaką MediaTek sobie wypracował w stosunku do rywali z Chin kontynentalnych.

Dostawy smartfonów wciąż cechuje wzrost - ich sprzedaż ma wynieść 1,7 mld sztuk w 2017 r., rosnąc z 1,5 mld sztuk w roku obecnym, wynika z danych agencji Strategy Analytics.

Spreadtrum a MediaTek

Z produkcji krajowej pochodzi większość smartfonów oferowanych w sprzedaży, tak w Chinach, jak i sprzedawanych poza granicami Państwa Środka - na całym świecie. Z tego względu Chiny są w centrum zainteresowania największych dostawców układów LTE - Qualcomma i MediaTeka - oraz w dalszej kolejności firm Spreadtrum, Samsung, Marvell i Intel. Na szczególną uwagę zasługuje Spreadtrum z Szanghaju, który w I kw. br. wspiął się na trzecią pozycję dostaw technologii LTE odnotowując 7-procentowy udział w rynku globalnym, podała agencja Stategy Analytics.

W dostawach układów 3G baseband Speadtrum uplasował się nawet pomiędzy MediaTekiem a Qualcommem, dzięki zagwarantowaniu sobie seryjnej produkcji wielu swoich projektów cyfrowych urządzeń przez m.in. Samsunga oraz Lenovo, Huawei i HTC. Strategy Analytics jest zdania, że Speadtrum zdoła wkrótce uzyskać znaczny udział w rynku baseband LTE dzięki sprzedaży swoich procesorów aplikacyjnych pracujących w sieciach LTE. Jednak 14% rynku baseband LTE zgarnął dla siebie w I kw. br. MediaTek, potwierdzając swoją mocną drugą pozycję w tym segmencie, po Qualcommie. Silna rywalizacja tych trzech firm na rynku układów baseband do smartfonów spowodowała, że decyzję o opuszczeniu pola walki podjął Broadcom, wcześniej jeden z liderów dostaw układów baseband do komunikacji bezprzewodowej. Broadcom został ostatnio przejęty przez Avago.

Obroty na rynku bezprzewodowych układów baseband w I kw. br. Wielkość rynku 5,8 mld dolarów. (źródło: Strategy Analytics)

Szybki rozwój firmy Spreadtrum jeszcze przyspieszył w roku ubiegłym Intel, inwestując w nią oraz RDA Microelectronics 1,5 mld dolarów. Jednym z powodów tej znacznej, strategicznej inwestycji Intela mogła być chęć rozwoju gracza, który byłby w stanie odebrać część rynku największemu dostawcy procesorów aplikacyjnych z USA - Qualcommowi. Z opisywanej ekspansji Speadtrum widać, że strategia ta przyniosła pozytywny skutek.

MediaTek zapowiedział na br. dostawy 450 mln układów SoC do smartfonów, z których jedna trzecia to miałyby być procesory aplikacyjne LTE. Niemniej, w opinii analityków z Credit Suisse, największa część dostaw MediaTeka w obrębie układów 4G przypada na procesory do smartfonów klasy niskobudżetowej. Przedstawiciele tajwańskiej firmy zapewniają, że stopniowo przebijają się także z układami SoC do smartfonów z wyższej półki. Jednym z takich bardziej wydajnych układów jest rodzina procesorów Helio.

Corteksy-A72 w Helio

Obejmuje ona wykonane w technologii ARM big:LITTLE wielordzeniowe procesory aplikacyjne Helio X20 ze zintegrowanym układem graficznym ARM Mali. SoC składa się z trzech klastrów z rdzeniami Cortex-A oraz ma jeden rdzeń Corteks-M4 o bardzo niskim poborze prądu, standardowo przeznaczony do zastosowań jako mikrokontroler. Jeden z klastrów zawiera dwa 64-bitowe rdzenie Cortex-A72 o częstotliwości taktowania 2,5-GHz, a w każdym w dwóch pozostałych są po cztery również 64-bitowe Corteksy-A53 o niskim poborze prądu. Oba klastry A-53 są odwrotnie zoptymalizowane, jeden pod kątem prędkości przetwarzania - osiąga maksymalne taktowanie 2,0-GHz oraz drugi pod względem jak najniższego poboru mocy - jego maksymalne taktowanie zegara to 1,4-GHz. W układzie Helio X20 MediaTek owocnie rozszerzył rozwiązania ARM big:LITTLE.

Technologia big:LITTLE zapewnia przydział wykonania zadań poszczególnym rdzeniom procesora lub wybiera rdzenie, które będą najbardziej odpowiednie do konkretnego zastosowania. Przy wymagających aplikacjach takich jak gry, radzić sobie z nimi będą duże rdzenie A72, a następnie układ szybko powróci do stanu czuwania lub trybu nieaktywnego. Z kolei w trybie funkcji nagrywania lub odtwarzania plików wykorzystane będą ekonomiczne rdzenie A53, pozostając aktywne przez dłuższy czas przy ograniczonym poborze prądu.

Konfiguracja trójklastrowa zastosowana w Helio X20 najprawdopodobniej pojawi się także w przyszłych generacjach tej rodziny układów SoC, zapewniając bardzo dobre sterowanie zasilaniem i wydajność. Wraz z nimi Helio oferuje także zintegrowany modem LTE kategorii 6, wspierający 28 różnych zakresów częstotliwości LTE. Mobilne układy SoC z ośmioma i więcej rdzeniami - poza Helio także ośmiordzeniowe Snapdragon 810 Qualcomma czy Exynos Octa Samsunga - przeznaczone są do wysokiej klasy smartfonów, ale także do tabletów i laptopów oraz na rynki motoryzacyjne, przemysłowe i do innych systemów embedded/IoT.

Wspólnie z TSMC

Przy wytwarzaniu technologicznie zaawansowanych półprzewodników MediaTek nie zamierza rezygnować ze strategicznego partnerstwa z wytwórnią kontraktową TSMC. Tajwański projektant układów scalonych zamierza korzystać z procesów produkcyjnych TSMC FinFET Plus 16 nm - w technologii tej wytwarzany jest układ Cortex-A72 - oraz w przyszłości z technologii produkcji 10 nm. W opinii dyrektora finansowego firmy Davida Ku współpraca obu firm układa się znakomicie. Przedstawiciele MediaTeka zdementowali także pogłoski, jakoby firma miała przenieść zamówienia z TSMC do Samsunga, który rywalizuje z Tajwańczykami w rozwoju zaawansowanych procesów produkcyjnych. Samsung ostatnio informował np. o rozpoczęciu produkcji układów AP Exynos w technologii procesu FinFET 14 nm.

MediaTek nie wyklucza jednak możliwości skorzystania z propozycji innych dostawców usług produkcyjnych w przyszłości, jeżeli skala dostaw jeszcze się rozszerzy. Oferta cenowo ekonomicznych, ale dopracowanych technicznie podzespołów z pewnością pozwoli MediaTekowi zacieśnić współpracę z wieloma chińskimi dostawcami smartfonów i innych urządzeń mobilnych, co sprawi, że MediaTek otrzymywać będzie kolejne środki finansowe do inwestowania w innowacje i rozwój zaawansowanych technologii.

Marcin Tronowicz

 

World News 24h

poniedziałek, 18 czerwca 2018 15:59

Premier Farnell announce a change in leadership as Graham McBeth retires from his position as President of Premier Farnell. Parent company, Avnet, introduced Chris Breslin, currently senior vice president for global products at Premier Farnell as McBeth’s replacement at its Investor Day event in New York City held on Thursday 14th June. Breslin will report to Pete Bartolotta, chief transformation officer at Avnet, as he leads the Premier Farnell business and continues to drive synergies with the Avnet organisation. McBeth took the helm at Premier Farnell when the business was acquired by Avnet in 2016 and has delivered double-digit growth and profitability under his leadership.

więcej na: www.premierfarnell.com