MediaTek zamierza kupić chiński Mapbar

| Gospodarka Artykuły

Mająca siedzibę w Pekinie firma Mapbar oferuje aplikacje mobilne i produkty nawigacyjne takie, jak mapy i lokalizatory, a także systemy planowania usług transportowych. Projektant chipów mobilnych MediaTek ogłosił, że planuje zakup udziałów pekińskiej firmy, dążąc do utrwalenia swojej pozycji na rynku chipów dla motoryzacji oraz Internetu pojazdów - Internet of Vehicles. MediaTek zamierza przeznaczyć na ten cel do 100 mln dolarów i poprzez spółkę zależną Gaintech kupić od 35 do 49% udziałów w spółce Mapbar Technology Ltd, która jest właścicielem Beijing Mapbar Technology Co Ltd.

MediaTek zamierza kupić chiński Mapbar

Oferta MediaTeka musi uzyskać zgodę Komisji Inwestycyjnej. Mapbar jest największym w Chinach usługodawcą oferującym dostęp do map w formie online oraz bezprzewodowo. Ma ponad 80% udziału w chińskim rynku serwisów mapowych. Serwisy Mapbar obejmują w Chinach przeszło 2 miliony kilometrów dróg.

Wcześniej w maju MediaTek zaprezentował plan współpracy z chińskim dostawcą nawigacyjnych map elektronicznych NavInfo Co. NavInfo, założona w 2002 roku, wśród swoich klientów wymienia duże firmy, takie jak BMW, Mercedes-Benz, Volvo, Toyota oraz chiński Great Wall Motor Co. NavInfo posiada udziały w spółce Mapbar i oczekuje się, że Mediatek, inwestując w Mapbar, wzmocni partnerstwo z NavInfo.

źródło: Taipei Times