Broadcom oferuje za Qualcomma 121 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Firma Broadcom przedstawiła kolejną ofertę przejęcia Qualcomma, tym razem o wartości 121 mld dolarów, zwiększając presję na amerykańskiego dostawcę półprzewodników. Broadcom określa swoją propozycję mianem "najlepszej i ostatniej oferty". Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie największym w historii przejęciem firmy technologicznej. Firma Qualcomm odpowiedziała, że ​​jej zarząd zapozna się z najnowszą ofertą, a do tego czasu odmawia komentarzy.

Broadcom oferuje za Qualcomma 121 mld dolarów

Zdaniem analityka GBH Insights, Daniela Ivesa, najnowsza oferta jest bardzo atrakcyjna, i Qualcomm i jego zarząd stoją teraz w obliczu trudnej do podjęcia decyzji. Obecna propozycja Broadcoma to 82 dolary za akcję (60 dolarów w gotówce i 22 dolary w akcjach Broadcoma), a pierwsza oferta - z listopada - przedstawiała 70 dolarów za akcję (60 dolarów w gotówce i 10 dolarów w papierach wartościowych). Broadcom przedstawił również ustępstwa mające na celu rozwianie wątpliwości Qualcomma, że ich połączenie może wymagać ponad 18 miesięcy oczekiwania na uzyskanie zgody organów regulacyjnych, a spełnienie warunków wymaganych przez instytucje antymonopolowe może być uciążliwe finansowo.

Singapurski Broadcom jest producentem układów scalonych wykorzystywanych w dużej grupie produktów, od telefonów komórkowych po serwery. Qualcomm przede wszystkim licencjonuje swoją technologię dostarczania szerokopasmowego Internetu i transmisji danych, czyli stawia na biznes, który znacznie skorzysta na wdrożeniu technologii bezprzewodowej 5G. W związku z umowami licencyjnymi Qualcomm jest związany sporem patentowym z firmą Apple.

W styczniu Qualcomm ogłosił ambitny cel na rok 2019 - przewiduje obniżenie kosztów o 1 miliard dolarów i rozwiązanie sporów licencyjnych, w tym właśnie z Apple'm. Broadcom twierdzi, że nie ma powodu sądzić, że ostatnia inicjatywa firmy Qualcomm zakończy się sukcesem.

Broadcom poinformował w poniedziałek, że jego ulepszona oferta została stworzona w oparciu o ujawnione warunki transakcji przejęcia przez Qualcomma firmy NXP Semiconductors, czyli 110 dolarach za akcję w gotówce, co daje wartość transakcji na poziomie 38 mld dolarów. Akcjonariusze NXP, pod przewodnictwem funduszu hedgingowego Elliott Management Corp, stawiają opór, zmuszając Qualcomma do podniesienia swojej oferty. Akcje NXP w poniedziałek po południu osiągnęły poziom 119,16 dolarów, wskazując, że inwestorzy spodziewają się lepszej oferty.

Przejęcie NXP przez firmę Qualcomm zostało w ubiegłym miesiącu zatwierdzone przez organy antymonopolowe Unii Europejskiej. W tym miesiącu Qualcomm spodziewa się zgody Chin. Równolegle będzie musiał zdecydować, czy zwiększy swoją ofertę.

źródło: Reuters