wersja mobilna
Online: 511 Czwartek, 2018.06.21

Biznes

Broadcom oferuje za Qualcomma 121 mld dolarów

wtorek, 06 lutego 2018 10:25

Firma Broadcom przedstawiła kolejną ofertę przejęcia Qualcomma, tym razem o wartości 121 mld dolarów, zwiększając presję na amerykańskiego dostawcę półprzewodników. Broadcom określa swoją propozycję mianem "najlepszej i ostatniej oferty". Jeśli transakcja dojdzie do skutku, będzie największym w historii przejęciem firmy technologicznej. Firma Qualcomm odpowiedziała, że ​​jej zarząd zapozna się z najnowszą ofertą, a do tego czasu odmawia komentarzy.

Zdaniem analityka GBH Insights, Daniela Ivesa, najnowsza oferta jest bardzo atrakcyjna, i Qualcomm i jego zarząd stoją teraz w obliczu trudnej do podjęcia decyzji. Obecna propozycja Broadcoma to 82 dolary za akcję (60 dolarów w gotówce i 22 dolary w akcjach Broadcoma), a pierwsza oferta - z listopada - przedstawiała 70 dolarów za akcję (60 dolarów w gotówce i 10 dolarów w papierach wartościowych). Broadcom przedstawił również ustępstwa mające na celu rozwianie wątpliwości Qualcomma, że ich połączenie może wymagać ponad 18 miesięcy oczekiwania na uzyskanie zgody organów regulacyjnych, a spełnienie warunków wymaganych przez instytucje antymonopolowe może być uciążliwe finansowo.

Singapurski Broadcom jest producentem układów scalonych wykorzystywanych w dużej grupie produktów, od telefonów komórkowych po serwery. Qualcomm przede wszystkim licencjonuje swoją technologię dostarczania szerokopasmowego Internetu i transmisji danych, czyli stawia na biznes, który znacznie skorzysta na wdrożeniu technologii bezprzewodowej 5G. W związku z umowami licencyjnymi Qualcomm jest związany sporem patentowym z firmą Apple.

W styczniu Qualcomm ogłosił ambitny cel na rok 2019 - przewiduje obniżenie kosztów o 1 miliard dolarów i rozwiązanie sporów licencyjnych, w tym właśnie z Apple'm. Broadcom twierdzi, że nie ma powodu sądzić, że ostatnia inicjatywa firmy Qualcomm zakończy się sukcesem.

Broadcom poinformował w poniedziałek, że jego ulepszona oferta została stworzona w oparciu o ujawnione warunki transakcji przejęcia przez Qualcomma firmy NXP Semiconductors, czyli 110 dolarach za akcję w gotówce, co daje wartość transakcji na poziomie 38 mld dolarów. Akcjonariusze NXP, pod przewodnictwem funduszu hedgingowego Elliott Management Corp, stawiają opór, zmuszając Qualcomma do podniesienia swojej oferty. Akcje NXP w poniedziałek po południu osiągnęły poziom 119,16 dolarów, wskazując, że inwestorzy spodziewają się lepszej oferty.

Przejęcie NXP przez firmę Qualcomm zostało w ubiegłym miesiącu zatwierdzone przez organy antymonopolowe Unii Europejskiej. W tym miesiącu Qualcomm spodziewa się zgody Chin. Równolegle będzie musiał zdecydować, czy zwiększy swoją ofertę.

źródło: Reuters

 

World News 24h

czwartek, 21 czerwca 2018 14:02

Tesla is suing a former employee for allegedly illegally exporting gigabytes of confidential data, according to a lawsuit filed Wednesday in Nevada. The electric car maker said it is only beginning to understand all of former process technician Martin Tripp's allegedly illegal activity. The suit said, Tripp "has thus far admitted to writing software that hacked Tesla's manufacturing operating system and to transferring several gigabytes of Tesla data to outside entities." The data include "dozens of confidential photographs and a video of Tesla's manufacturing systems." In addition to that, Tesla alleges Tripp wrote computer code to periodically export Tesla's data to people outside the company. Furthermore, the suit alleges that Tripp made false statements to the media.

więcej na: www.cnbc.com