Jaka będzie czołówka globalnych dostawców półprzewodników w 2018 roku?

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Opublikowana przez IC Insights listopadowa aktualizacja dokumentu McClean Report na rok 2018 zawiera prognozę dotyczącą wyników topowych dostawców półprzewodników w bieżącym roku oraz ich pozycji rankingowych. Analitycy przewidują, że spośród 15 najlepszych dostawców dziewięciu będzie mogło poszczycić się dwucyfrowym procentowym wzrostem sprzedaży w stosunku do roku ubiegłego. Na pozycji lidera będzie Samsung, który zwiększy swoją przewagę nad drugim Intelem.

Jaka będzie czołówka globalnych dostawców półprzewodników w 2018 roku?

Prognozowany ranking 15 najlepszych światowych producentów półprzewodników (IC i O-S-D - optoelectronic, sensor, discrete) w 2018 r. przedstawia ilustracja z tabelą. Obejmuje on siedmiu dostawców z siedzibą w USA, trzech z Europy, po dwie firmy z Korei Południowej i Japonii oraz jedną mającą siedzibę na Tajwanie. Po ogłoszeniu na początku kwietnia 2018 roku ostatecznego przeniesienia siedziby głównej z Singapuru do USA, IC Insights klasyfikuje Broadcom jako firmę amerykańską. W przypadku Toshiby, po sprzedaży biznesu pamięciowego, pokazywane przez IC Insights wyniki obejmują łączną sprzedaż pozostałych produktów półprzewodnikowych firmy (np. określanych jako Discrete devices czy System LSI) oraz sprzedaż pamięci NAND flash firmy Toshiba Memory Corporation.

Łącznie szacuje się, że sprzedaż w pierwszej piętnastce producentów półprzewodników wzrośnie w 2018 r. o 18% w porównaniu do roku 2017, o dwa punkty więcej niż oczekiwany całkowity wzrost w światowym przemyśle półprzewodników. Trzej najwięksi dostawcy pamięci - Samsung, SK Hynix i Micron - mogą w 2018 roku odnotować wzrost o ponad 25% rok do roku, a sam SK Hynix może oczekiwać najwyższego wzrostu sprzedaży wśród 15 najlepszych firm - aż o 41%. Oczekuje się, że wszystkie 15 największych firm osiągnie w tym roku sprzedaż na poziomie co najmniej 8 miliardów dolarów, czyli wynik taki osiągnie o dwie firmy więcej niż w roku 2017. Dziewięć z 15 największych firm odnotuje najprawdopodobniej wzrost dwucyfrowy, a pięć z nich osiągnie lub przekroczy 20% wzrostu rok do roku - w tym czterech dużych dostawców pamięci, czyli Samsung, SK Hynix, Micron i Western Digital/SanDisk, a także firma Nvidia.

Największy awans w rankingu przypadnie firmie Western Digital/San Disk, która ma przesunąć się o trzy miejsca - na pozycję 12. Z kolei NXP ma o dwa miejsca spaść (na pozycję trzynastą), przy notowanym w tym roku wzroście sprzedaży o zaledwie 1%. Jednak najgorzej radzącą sobie w tym rankingu firmą ma być Qualcomm ze spadkiem przychodów z półprzewodników o 3% - będzie to jedyna firma z pierwszej piętnastki, która spodziewa się spadku sprzedaży.

Jeżeli chodzi o lidera rankingu, szacuje się, że w 2018 r. 84% sprzedaży półprzewodników Samsunga reprezentować będą urządzenia pamięciowe. To o trzy punkty więcej niż 81% w roku 2017 i o 10 punktów więcej niż 71% zaledwie dwa lata wcześniej, w 2016. Sprzedaż pamięci Samsunga ma w bieżącym roku wzrosnąć o 31% i osiągnąć wartość 70 miliardów dolarów.

źródło: IC Insights