Alibaba tworzy nową firmę półprzewodnikową, by rozwijać własne chipy

| Gospodarka Projektowanie i badania

Chiński gigant handlu elektronicznego Alibaba ujawnił plany utworzenia nowej firmy produkującej półprzewodniki. Ma ona skupić się na niestandardowych chipach przeznaczonych dla sztucznej inteligencji oraz na procesorach wbudowanych, aby wspierać rozwijaną przez Alibabę działalność chmurową oraz aktywność w dziedzinie Internetu Rzeczy.

Alibaba tworzy nową firmę półprzewodnikową, by rozwijać własne chipy

Podczas wrześniowej sesji otwierającej Computing Conference 2018, która odbyła się w Hangzhou, CTO Alibaby Zhang Jianfeng oznajmił, że grupa przeprowadzi integrację niedawno przejętego projektanta układów scalonych C-SKY Microsystems oraz zespołu badawczo-rozwojowego Alibaba DAMO Academy (Academy for Discovery, Adventure, Momentum and Outlook), w wyniku czego utworzy nową firmę o nazwie Pingtogue Semiconductor. Akademia ma teraz ponad 300 naukowców pracujących w ośmiu miastach.

Według zamierzeń, w kwietniu 2019 roku nowa firma zaprezentować ma swój pierwszy chip sieci neuronowej o nazwie kodowej Ali-NPU, który będzie używany do analizowania obrazów i wideo oraz w uczeniu maszynowym. Jak zapowiadał Zhang Jianfeng, również w 2019 r. Alibaba wypuści układy embedded z serii CK902, mające wspierać funkcje z zakresu bezpieczeństwa sieci. Firma Alibaba utworzyła też laboratorium obliczeń kwantowych, które planuje wprowadzić na rynek standardowe chipy kwantowe w ciągu najbliższych 2-3 lat.

źródło: DigiTimes