Półprzewodnikowi liderzy zdobywają coraz więcej udziałów w rynku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jak informuje IC Insights, w 2018 roku pięciu największych dostawców odpowiadało za 47% światowej sprzedaży półprzewodników. Oznacza to wzrost o 14 punktów procentowych w porównaniu do udziałów sprzed dekady. Łącznie, w ubiegłym roku 50 topowych dostawców wygenerowało 89% całkowitej wartości rynku półprzewodników, sięgającej 514 miliardów dolarów. To o 7 punktów procentowych więcej w porównaniu do rynkowego udziału najlepszej pięćdziesiątki w roku 2008.

Półprzewodnikowi liderzy zdobywają coraz więcej udziałów w rynku

Udział 5, 10 i 25 największych firm w światowym rynku półprzewodników w 2018 roku wzrósł odpowiednio o 14, 15 i 11 punktów procentowych, w porównaniu do roku 2008. IC Insights oczekuje w najbliższych latach kolejnych fuzji i przejęć, co sprawi, że rynkowe udziały największych dostawców osiągną jeszcze wyższe poziomy.

Wśród 50 najlepszych dostawców półprzewodników w ubiegłym roku odnotowano szeroki, 66-procentowy zakres dynamiki zmian wyników sprzedaży rok do roku - od +56% dla firmy Nanya do -10% dla Fujitsu.

Cztery z siedmiu największych firm wzrostowych z zeszłego roku - Nanya, SK Hynix, Micron i Samsung - to główni, światowi dostawcy pamięci. Mimo, że Nanya odnotowała najwyższy wzrost procentowy, to jednak Samsung miał największy wzrost sprzedaży liczony w dolarach. Rekordowy roczny skok Samsunga wyniósł aż 17 miliardów dolarów!

Spośród 50 najlepszych firm tylko dziewięć odnotowało wzrost wyższy niż ogólny 16-procentowy wzrost rynku półprzewodników na świecie, przy czym pięć firm odnotowało wzrosty o 30 lub więcej procent. Natomiast tylko trzy firmy z czołowej pięćdziesiątki odnotowały w ubiegłym roku spadek sprzedaży, i tylko jedna - Fujitsu - miała spadek dwucyfrowy.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również