Sprzedaż sprzętu do produkcji półprzewodników zmierza w kierunku rekordowego poziomu

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Organizacja SEMI przewiduje, że ogólnoświatowa sprzedaż nowego sprzętu produkcyjnego dla przemysłu półprzewodnikowego wzrośnie w 2018 roku o 9,7% do 62,1 mld dolarów, przekraczając tym samym najwyższą w historii wartość 56,6 mld dolarów osiągniętą w zeszłym roku. Analitycy prognozują ponadto, że w 2019 roku światowy rynek sprzętu do produkcji chipów skurczy się o 4%, ale w roku 2020 wzrośnie o 20,7%, osiągając najwyższy w historii poziom 71,9 mld dolarów.

Sprzedaż sprzętu do produkcji półprzewodników zmierza w kierunku rekordowego poziomu

SEMI przewiduje, że front-endowy segment urządzeń do obróbki płytek krzemowych wzrośnie w bieżącym roku o 10,2% - do 50,2 mld dolarów, podczas gdy drugi segment typu front-end - czyli wyposażenie fabryk oraz urządzenia do produkcji płytek i masek - ma wzrosnąć o 0,9%, do 2,5 mld dolarów. Ocenia się, że w 2018 r. sektor urządzeń do montażu i pakowania wzrośnie o 1,9% - do 4 mld, podczas gdy sprzęt testujący półprzewodniki wygeneruje wzrost o 15,6% - do 5,4 mld dolarów.

W 2018 roku, już drugi rok z rzędu, największym rynkiem sprzętu pozostanie Korea Południowa. Chiny awansują, zdobywając po raz pierwszy drugie miejsce, na trzecią pozycję przesuwając Tajwan. Wszystkie badane regiony - z wyjątkiem Tajwanu, Ameryki Północnej i Korei - doświadczą wzrostu. Liderem regionalnych wzrostów będą Chiny, osiągając wynik 55,7%, następnie Japonia ze wzrostem o 32,5%, dalej Reszta Świata (głównie Azja Południowo-Wschodnia) z wynikiem 23,7% i Europa generująca wzrost o 14,2%.

W 2019 roku Korea Południowa, Chiny i Tajwan pozostaną trzema najważniejszymi rynkami, utrzymując jednocześnie swoje pozycje rankingowe. Przewiduje się, że sprzedaż sprzętu produkcyjnego w Korei Południowej osiągnie wartość 13,2 mld dolarów, w Chinach - 12,5 mld, a na Tajwanie - 11,81 mld. Japonia, Tajwan i Ameryka Północna to jedyne regiony, które w przyszłym roku mogą spodziewać się wzrostu. Bardziej optymistyczne są prognozy wzrostu na rok 2020, kiedy to, według SEMI, wszystkie rynki regionalne będą rosły.

źródło: DigiTimes