Globalna sprzedaż półprzewodników poprawia się bardzo powoli

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jak wynika z danych Semiconductor Industry Association (SIA), ogólnoświatowa sprzedaż półprzewodników wyniosła w listopadzie 2018 roku 41,4 mld dolarów, co stanowi wzrost o 9,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, ale jest spadkiem o 1,1% w porównaniu z wcześniejszym miesiącem. Miesięczne wyniki sprzedaży publikowane przez organizację World Semiconductor Trade Statistics (WSTS) przedstawiają trzymiesięczną średnią ruchomą.

Globalna sprzedaż półprzewodników poprawia się bardzo powoli

- Światowy przemysł półprzewodników w dalszym ciągu odnotowuje solidny wzrost sprzedaży, licząc rok do roku, a przychody uzyskane w 2018 roku do listopada przewyższają roczną sprzedaż z całego 2017 roku, jednak wzrost w ostatnich miesiącach nieco spowolnił. W listopadzie sprzedaż rok do roku wzrosła na wszystkich głównych rynkach regionalnych, przy czym rynek chiński wyróżnia się wzrostem na poziomie 17%. Gdy zarejestrowana zostanie sprzedaż grudniowa, dla całego 2018 roku spodziewany jest dwucyfrowy roczny wzrost. Skromniejszy wzrost przewidywany jest na rok 2019 - powiedział John Neuffer, CEO SIA.

W listopadzie 2018 sprzedaż chipów w Chinach wzrosła o 17,4% w stosunku do roku poprzedniego. Roczne wzrosty sprzedaży odnotowano również w obu Amerykach - o 8,8%, w Europie - o 5,8%, w Japonii - 5,6% oraz w regionie Azji i Pacyfiku (i pozostałych) - o 4,4%. W ujęciu sekwencyjnym listopadowa sprzedaż wzrosła w regionie Azji i Pacyfiku o 1,1%, w Europie - 0,5% i w Japonii o 0,4%. Sekwencyjny spadek zanotowano w obu Amerykach - o 2,2% i w Chinach - o 2,7%.

źródło: DigiTimes

Zobacz również