Samsung umacnia pozycję lidera sprzedaży półprzewodników i znacznie powiększa przewagę nad Intelem

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma IC Insights opublikowała sierpniową aktualizację dokumentu McClean Report z 2018 r. Wynika z niej, że aż siedmiu spośród piętnastu topowych dostawców półprzewodników osiągnęło w pierwszym półroczu 2018 roku wzrost sprzedaży na poziomie równym lub większym niż 20%, w ujęciu rok do roku. Jedenaście firm w tym zestawieniu miało wzrost dwucyfrowy. Na pozycji lidera umocnił się Samsung, powiększając znacznie przewagę nad Intelem.

Samsung umacnia pozycję lidera sprzedaży półprzewodników i znacznie powiększa przewagę nad Intelem

Intel był liderem dostawców półprzewodników jeszcze w I kwartale 2017 r., ale w II kwartale stracił tę pozycję na rzecz Samsunga. Pierwszą pozycję, którą zajmował od 1993 r., stracił także w rankingu obejmującym cały rok 2017.

Utworzony przez IC Insights ranking sprzedaży 15 najlepszych na świecie dostawców półprzewodników w pierwszej połowie 2018 roku pokazano na ilustracji poniżej. Obejmuje on siedmiu dostawców z siedzibą w USA, trzech mających siedzibę w Europie, po dwa przedsiębiorstwa z Korei Południowej i Tajwanu oraz jedną firmę z Japonii. Po ogłoszeniu na początku kwietnia bieżącego roku, że Broadcom z powodzeniem przeniósł swoją siedzibę z Singapuru do Stanów Zjednoczonych, IC Insights klasyfikuje go teraz jako firmę amerykańską. Wzrost o co najmniej 20% odnotowało pięciu dużych dostawców pamięci - Samsung, SK Hynix, Micron, Toshiba/Toshiba Memory oraz Western Digital/SanDisk - a także firmy Nvidia i ST.

W pierwszej piętnastce znalazła się jedna firma typu "pure play" (TSMC) i cztery firmy fabless. Gdyby TSMC zostało wykluczone z tego rankingu, na 15 pozycji znalazłby się amerykański Apple. W rankingu głównych dostawców półprzewodników Apple jest pewną anomalią - firma projektuje i wykorzystuje swoje procesory tylko we własnych produktach; nie sprzedaje MPU innym twórcom systemów. IC Insights szacuje, że niestandardowe procesory ARM SoC firmy Apple i jej inne niestandardowe układy miały w pierwszej połowie tego roku wartość sprzedaży na poziomie 3,5 mld dolarów.

Ogólnie rzecz biorąc, przedstawiona lista wskazuje, które firmy są wiodącymi dostawcami półprzewodników, niezależnie od tego, czy są zaliczane do typu IDM (Integrated Design Manufacturer), fabless czy foundry.

W pierwszej połowie roku 2018 łączna sprzedaż 15 topowych firm półprzewodnikowych wzrosła o 24% w porównaniu do pierwszego półrocza 2017, czyli o cztery punkty więcej niż wzrost notowany w tym czasie w całym światowym przemyśle półprzewodników. Co interesujące, wielka trójka dostawców pamięci - Samsung, SK Hynix i Micron - odnotowała wzrost o ponad 35% rok do roku. Warto zauważyć, że według przewidywań pamięci mają w 2018 r. stanowić 84% sprzedaży półprzewodników Samsunga. Wartość sprzedaży pamięci koreańskiej firmy ma osiągnąć 70 mld dolarów.

Czternaście z piętnastu największych firm miało sprzedaż w wysokości co najmniej 4 miliardów dolarów, przy czym trzy firmy o przeszło 4 mld podniosły swoją sprzedaż w stosunku do pierwszej połowy roku 2017. By znaleźć się w pierwszej piętnastce dostawców półprzewodników należało mieć sprzedaż wynoszącą nieco ponad 3,7 mld dolarów.

źródło: IC Insights

Zobacz również