Samsung raportuje rekordowe zyski z produkcji chipów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Półprzewodnikowa jednostka firmy Samsung Electronics osiągnęła w drugim kwartale 2018 roku rekordowe zyski operacyjne o wartości 11,61 bln wonów (10,4 mld dolarów), pochodzące ze skonsolidowanych przychodów w wysokości 21,39 bln wonów. Jednostka wygenerowała w tym kwartale aż 78% ogólnych zysków operacyjnych Samsunga.

Samsung raportuje rekordowe zyski z produkcji chipów

Doskonałe wyniki w zakresie półprzewodników osiągnięto dzięki dużemu zapotrzebowaniu na pamięci DRAM wykorzystywane w centrach danych oraz dzięki popytowi na chipy NAND flash służące do magazynowania dużej ilości danych. Jednak wysokie zyski biznesu chipowego Samsunga zostały zniwelowane spadkiem profitów w jednostkach wytwarzających smartfony i wyświetlacze.

Zyski operacyjne z jednostek IT & mobile communications (IM) oraz display panel (DP) spadły w drugim kwartale 2018 roku w ujęciu sekwencyjnym i rocznym. Całkowite zyski operacyjne Samsunga spadły w drugim kwartale o prawie 5%, do 14,87 bln wonów. Oddział IM firmy Samsung, który kiedyś odpowiadał za większość ogólnych zysków operacyjnych, odnotował w drugim kwartale br. zysk operacyjny w wysokości 2,67 bln wonów, przy przychodach w wysokości 24,0 bln wonów. Zyski i przychody spadły sekwencyjnie odpowiednio o 29,2 i 15,6%.

Jak tłumaczy firma, wyniki dotyczące sprzedaży smartfonów spadły ze względu na małe powodzenie modeli Galaxy S9 i S9+, a także wycofywanie starszych urządzeń z niższej półki. Na spadek zysku wpłynęły również wyższe wydatki marketingowe.

Jeżeli chodzi o segment DP Samsunga, zysk operacyjny wyniósł 0,14 bln KRW przy przychodach 5,67 bln KRW. Zyski i przychody spadły odpowiednio o 65,9 i 24,8% w ujęciu kwartalnym. Zdaniem Samsunga przychody generowane przez komponenty OLED spadły głównie ze względu na niski popyt na panele elastyczne. W przypadku wyświetlaczy LCD słabe wyniki były efektem kontynuowania trendu spadkowego w zakresie cen i zapotrzebowania na tego typu ekrany. Koreańska firma liczy na wzrost zainteresowania elastycznymi wyświetlaczami OLED w drugiej połowie roku.