Samsung raportuje rekordowe zyski z produkcji chipów

Półprzewodnikowa jednostka firmy Samsung Electronics osiągnęła w drugim kwartale 2018 roku rekordowe zyski operacyjne o wartości 11,61 bln wonów (10,4 mld dolarów), pochodzące ze skonsolidowanych przychodów w wysokości 21,39 bln wonów. Jednostka wygenerowała w tym kwartale aż 78% ogólnych zysków operacyjnych Samsunga.

Posłuchaj
00:00

Doskonałe wyniki w zakresie półprzewodników osiągnięto dzięki dużemu zapotrzebowaniu na pamięci DRAM wykorzystywane w centrach danych oraz dzięki popytowi na chipy NAND flash służące do magazynowania dużej ilości danych. Jednak wysokie zyski biznesu chipowego Samsunga zostały zniwelowane spadkiem profitów w jednostkach wytwarzających smartfony i wyświetlacze.

Zyski operacyjne z jednostek IT & mobile communications (IM) oraz display panel (DP) spadły w drugim kwartale 2018 roku w ujęciu sekwencyjnym i rocznym. Całkowite zyski operacyjne Samsunga spadły w drugim kwartale o prawie 5%, do 14,87 bln wonów. Oddział IM firmy Samsung, który kiedyś odpowiadał za większość ogólnych zysków operacyjnych, odnotował w drugim kwartale br. zysk operacyjny w wysokości 2,67 bln wonów, przy przychodach w wysokości 24,0 bln wonów. Zyski i przychody spadły sekwencyjnie odpowiednio o 29,2 i 15,6%.

Jak tłumaczy firma, wyniki dotyczące sprzedaży smartfonów spadły ze względu na małe powodzenie modeli Galaxy S9 i S9+, a także wycofywanie starszych urządzeń z niższej półki. Na spadek zysku wpłynęły również wyższe wydatki marketingowe.

Jeżeli chodzi o segment DP Samsunga, zysk operacyjny wyniósł 0,14 bln KRW przy przychodach 5,67 bln KRW. Zyski i przychody spadły odpowiednio o 65,9 i 24,8% w ujęciu kwartalnym. Zdaniem Samsunga przychody generowane przez komponenty OLED spadły głównie ze względu na niski popyt na panele elastyczne. W przypadku wyświetlaczy LCD słabe wyniki były efektem kontynuowania trendu spadkowego w zakresie cen i zapotrzebowania na tego typu ekrany. Koreańska firma liczy na wzrost zainteresowania elastycznymi wyświetlaczami OLED w drugiej połowie roku.

Powiązane treści
Samsung umacnia pozycję lidera sprzedaży półprzewodników i znacznie powiększa przewagę nad Intelem
Samsung zainwestuje 22 miliardy dolarów w nowe technologie
Xiaomi próbuje wedrzeć się na rynek Korei Południowej, naciskając na Samsunga
Samsung planuje rozpoczęcie produkcji w technologii 7-nanometrowej przed końcem roku
Samsung otworzył kolejne laboratorium sztucznej inteligencji w Ameryce Północnej
Samsung zapłaci firmie Apple 539 mln dolarów za naruszenie patentów
Samsung oczekuje rekordowych przychodów za trzeci kwartał
Samsung wydał w 2017 roku na badania i rozwój ponad 15 mld dolarów
Huawei zamierza na polskim rynku smartfonów pokonać Samsunga
Samsung rozpoczyna budowę linii półprzewodnikowej EUV o wartości 6 mld dolarów
Pamięci napędzają dobre wyniki Samsunga
Samsung ogranicza potencjał produkcyjny LCD TV
Samsung Display zawarł długoterminową umowę z Universal Display Corporation
Samsung odbiera Intelowi pozycję największego na świecie producenta układów scalonych
Samsung i Apple kupują 19,5% wszystkich półprzewodników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów