Samsung oczekuje rekordowych przychodów za trzeci kwartał

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Firma Samsung Electronics spodziewa się odnotowania w trzecim kwartale znaczącego skoku zysku i tym samym osiągnięcia rekordowego poziomu. Oczekiwania te związane są z poprawą wydajności produkcji i zaspokajaniem zapotrzebowania na chipy ze strony centrów danych. Według doniesień branżowych największy na świecie producent pamięci przewiduje 18-procentowy wzrost zysku operacyjnego do 17,2 bilionów wonów, czyli 15,5 miliarda dolarów. Przychody mają rosnąć o 3,7%.

Samsung oczekuje rekordowych przychodów za trzeci kwartał

Oczekuje się jednak, że kwartał lipiec-wrzesień pokaże wyniki topowe, ponieważ dwuletni okres nie do końca wystarczającej podaży i gwałtownie rosnącego popytu dobiega końca, a ceny niektórych rodzajów układów już szybko się obniżają.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na zyski Samsunga jest wzrost cen chipów DRAM, które wspierają wielozadaniowość urządzeń i są głównym pamięciowym produktem koreańskiej firmy. DRAMeXchange szacuje, że średnia cena serwerowych układów DRAM wzrosła w trzecim kwartale o 14% w porównaniu do roku ubiegłego, na co wpłynęły globalne inwestycje w budowę centrów danych prowadzących usługi przetwarzania w chmurze.

Równocześnie ceny chipów NAND, wykorzystywanych do długoterminowego przechowywania danych, które wzrosły o ponad połowę w tym samym okresie, spowodowały spadek popytu. Zdaniem analityków spadek ten jeszcze przyspieszy. Spadać zaczną też ceny DRAM.

- Począwszy od czwartego kwartału, spodziewam się, że ceny DRAM spadną o około 10%. To zaszkodzi marży operacyjnej Samsunga - twierdzi Eo Kyu-jin, analityk eBest Investment & Securities.

Przewiduje się, że w czwartym kwartale 2018 r. Samsung zanotuje wzrost zysku operacyjnego na poziomie 12%, następnie minimalny wzrost zysków w pierwszej połowie 2019 roku, a w drugiej połowie nastąpią już niewielkie spadki zysków.

Choć jednostka chipowa Samsunga odpowiada za prawie 80% zysku operacyjnego, producent skorzysta również na odbiciu cen dużych wyświetlaczy, a także na zwiększeniu zamówień na wyświetlacze OLED po wprowadzeniu na rynek nowych iPhone'ów.

Jednostka Samsunga produkująca wyświetlacze ma opublikować osiągnięcie kwartalnego zysku operacyjnego na poziomie około 812 miliardów wonów (730 mln dolarów), co oznacza spadek o 19% w porównaniu z rokiem poprzednim. W przyszłym roku Samsung będzie musiał zmierzyć się z większą konkurencją, ponieważ rywale z Chin i Korei Południowej rozpoczęli lub zamierzają rozpocząć masową produkcję małych elastycznych paneli OLED.

Zobacz również